Tesla Model 3

Má byť poctivejšia: Nemecký protimonopolný úrad zaútočil na Teslu

Americká automobilka Tesla sa stala terčom útoku nemeckého automobilového priemyslu. Nepáči sa mu to totiž jej obchodná stratégia.

Americká spoločnosť Tesla sa stala terčom útoku nemeckého automobilového priemyslu. Nepáči sa mu to totiž jej obchodná stratégia. V rámci ponuky elektromobilov uvádza na svojom webe až dve značne rozdielne cenovky.

Jedna je klasická, pričom tú druhú vypočítali po odpočítaní ušetrených peňazí z kupovania elektrickej energie. A práve to je kameňom úrazu. Protimonopolný úrad, ktorý má priemysel pod palcom, tvrdí, že zákazník tak či tak platí plnú sumu, takže z nej nemôžu pred kúpou odpočítavať tak značnú časť. Teda aspoň nie v Nemecku.

“Aj keď šetrenie môže byť realitou, nemôžu z nákupnej ceny odpočítať až tak veľkú sumu. Zákazníci totiž musia v rámci nákupu zaplatiť plnú sumu.”

Odpočítaná suma súvisí s cenovo dostupnejšou elektrickou energiou. Z dlhodobého časového horizontu vie používateľ elektromobilu ušetriť celkom slušnú sumu, pretože nemusí kupovať drahšie fosílne palivá a realizovať nákladnú údržbu techniky.

Dve rozdielne cenovky
Dve rozdielne cenovky na webe spoločnosti Tesla (via electrek.co)

Napríklad v prípade najdostupnejšieho kúsku Model 3 ide o cenový rozdiel vo veľkosti až cez 10 000 dolárov. Okrem pôvodnej sumy je na webe automobilky zobrazená i taká suma, ktorá nedosahuje ani 25 000 dolárov. V Nemecku sa to už ale čoskoro zmení. Zodpovedný úrad stanovil termín a Tesla ho chce poctivo dodržať. Tým je 20. marec.

Total
3
Zdieľaní