Škoda Klement

Ani bicykel, ani motorka: Škoda predstavila zvláštny dopravný prostriedok na elektrinu

Počas ženevského autosalónu sme sa zo strany českej automobilky Škoda nedočkali iba odhalenia elektrického crossoveru. Svetlo sveta uzrel aj Klement.

Počas ženevského autosalónu sme sa zo strany českej automobilky Škoda nedočkali iba odhalenia elektrického crossoveru. Svetlo sveta uzrelo aj niečo, čo možno označiť za akýsi hybridný dopravný prostriedok. Nejde totiž o auto, bicykel a ani motorku, ale skôr niečo medzi nimi.

Novinka sa volá Klement, má dve kolesá a zároveň i dvoje pedále. Oba sú univerzálne, čiže s nimi možno pridávať plyn aj brzdiť. Zo strany používateľa stačí iba zatlačiť buď na ich prednú alebo zadnú časť, z čoho vyplýva, že to funguje podobne ako takzvaný hoverboard. V tomto prípade si však môže pohodlne sadnúť.

“Mikromobilita je dnes v mestách nesmierne dôležitá. Predstavením Klementa na ženevskom autosalóne predvádzame našu víziu budúcnosti mikromobility: udržateľný, inovatívny, elektrický a s čistým, moderným dizajnom,” prezradil na margo predstavenia Guido Haak, šéf produktového manažmentu v automobilke Škoda.

Škoda Klement
Škoda Klement

Výkon Škoda Klement dostal na starosti 4 kW elektrický motor, ktorý je umiestnený v útrobách mohutnej konštrukcie. Maximálna rýchlosť môže dosiahnuť 45 kilometrov za hodinu a čo sa týka dojazdu, tak výrobca udáva až 62 kilometrov na jedno nabitie. Šťavu zabezpečujú dva jednoducho vymeniteľné akumulátory s kombinovanou kapacitou 1,25 kWh.

O sériovej výrobe a ani odhadovanom termíne dokončenia konceptu zatiaľ nepadlo ani jedno slovo. Škoda nám prezradila iba technickú špecifikáciu vrátane konštrukčného prevedenia či dizajnu, takže si na ostatné informácie budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Total
13
Zdieľaní