Pred vyše dvoma desaťročiami sa jeden doktor rozhodol, že publikuje vlastnú štúdiu, v ktorej tvrdil, že vakcíny môžu spôsobiť autizmus, čím po celom svete odštartoval vlnu odporu.

Aj napriek tomu, že jeho štúdiu neskôr zdiskreditovali a podrobne vyvrátili takmer všetky tvrdenia sa vo svete bohužiaľ stále stretávame s názormi, že vakcíny dokážu privodiť autizmus, a to aj pri ľuďoch, ktorí chcú reprezentovať tento štát. Nepomohlo ani to, že doktor zodpovedný za štúdiu prišiel o možnosť vykonávať medicínu.

Nová štúdia, ktorá sa zamerala na zdravie 657 461 detí sa však raz a navždy pokúša napraviť zlú povesť očkovaní, za ktorú môže neprofesionálny doktor.

11 rokov, 650 000 detí a jeden záver

Štúdia dánskeho Statens Serum inštitútu vyšla 5. marca 2019 v prestížnom žurnále Annals of Internal Medicine. V štúdii doktori a iní odborníci analyzovali dáta pochádzajúce zo 657 461 detí narodených medzi rokmi 1999 a 2010.

Zo všetkých sledovaných detí bolo 6 517 diagnostikovaných s autizmom. Výskumníci následne porovnali deti očkované proti MMR (osýpky, príušnice, ružienka) s tými, ktoré očkované neboli.

No a výsledok bol nakoniec takýto: „Táto štúdia silne podporuje tvrdenie, že MMR vakcinácie nezvyšujú riziko autizmu, nespúšťajú autizmus pri náchylnejších deťoch a s autizmom nemajú nič spoločné.

Pekne čierne na bielom od najväčších odborníkov v odvetví.

Rovnaký záver priniesli aj ďalšie štúdie

Pochopiteľne, najnovšia štúdia ani zďaleka nie je prvá, ktorá prišla s rovnakým záverom. Je však jednou z najobšírnejších a najdlhšie trvajúcich. Prichádza v čase, keď sa kvôli skupinám nepodporujúcim vakcinácie rozmáha nákaza osýpkami.

To, že publikácia tak obrovskej štúdie zmení názor skeptikov je podľa jedného z výskumníkov zodpovedných za štúdiu, bohužiaľ, otázne. „Je otázne či by sme mali pokračovať v pripravovaní ďalších štúdií na rovnakú tému,“ zveril sa Saad B. Omer serveru The Washington Post. „Nová štúdia nepresvedčí nikoho, kto presvedčený byť nechce,“ dodal.

TIP REDAKCIE
Čaká nás revolúcia? Vedci eliminovali nádor v tele myši, na rade je človek

Výraznou zmenou k lepšiemu môže byť to, ako doktori pristupujú k celej debate o očkovaní. Zároveň by podľa Omera pomohlo, ak by boli všetky deti vopred zapísané na očkovanie a len v prípade, že by rodičia vyslovene odmietli, by sa tak nestalo.