striekacka

Štúdia, do ktorej bolo zapojených 650 000 detí nadobro vyvrátila, že očkovanie spôsobuje autizmus

Pred vyše dvoma desaťročiami sa jeden doktor rozhodol, že publikuje vlastnú štúdiu, v ktorej tvrdil, že vakcíny môžu spôsobiť autizmus.

Pred vyše dvoma desaťročiami sa jeden doktor rozhodol, že publikuje vlastnú štúdiu, v ktorej tvrdil, že vakcíny môžu spôsobiť autizmus, čím po celom svete odštartoval vlnu odporu.

Aj napriek tomu, že jeho štúdiu neskôr zdiskreditovali a podrobne vyvrátili takmer všetky tvrdenia sa vo svete bohužiaľ stále stretávame s názormi, že vakcíny dokážu privodiť autizmus, a to aj pri ľuďoch, ktorí chcú reprezentovať tento štát. Nepomohlo ani to, že doktor zodpovedný za štúdiu prišiel o možnosť vykonávať medicínu.

Nová štúdia, ktorá sa zamerala na zdravie 657 461 detí sa však raz a navždy pokúša napraviť zlú povesť očkovaní, za ktorú môže neprofesionálny doktor.

11 rokov, 650 000 detí a jeden záver

Štúdia dánskeho Statens Serum inštitútu vyšla 5. marca 2019 v prestížnom žurnále Annals of Internal Medicine. V štúdii doktori a iní odborníci analyzovali dáta pochádzajúce zo 657 461 detí narodených medzi rokmi 1999 a 2010.

Zo všetkých sledovaných detí bolo 6 517 diagnostikovaných s autizmom. Výskumníci následne porovnali deti očkované proti MMR (osýpky, príušnice, ružienka) s tými, ktoré očkované neboli.

No a výsledok bol nakoniec takýto: „Táto štúdia silne podporuje tvrdenie, že MMR vakcinácie nezvyšujú riziko autizmu, nespúšťajú autizmus pri náchylnejších deťoch a s autizmom nemajú nič spoločné.

Pekne čierne na bielom od najväčších odborníkov v odvetví.

Rovnaký záver priniesli aj ďalšie štúdie

Pochopiteľne, najnovšia štúdia ani zďaleka nie je prvá, ktorá prišla s rovnakým záverom. Je však jednou z najobšírnejších a najdlhšie trvajúcich. Prichádza v čase, keď sa kvôli skupinám nepodporujúcim vakcinácie rozmáha nákaza osýpkami.

To, že publikácia tak obrovskej štúdie zmení názor skeptikov je podľa jedného z výskumníkov zodpovedných za štúdiu, bohužiaľ, otázne. „Je otázne či by sme mali pokračovať v pripravovaní ďalších štúdií na rovnakú tému,“ zveril sa Saad B. Omer serveru The Washington Post. „Nová štúdia nepresvedčí nikoho, kto presvedčený byť nechce,“ dodal.

Výraznou zmenou k lepšiemu môže byť to, ako doktori pristupujú k celej debate o očkovaní. Zároveň by podľa Omera pomohlo, ak by boli všetky deti vopred zapísané na očkovanie a len v prípade, že by rodičia vyslovene odmietli, by sa tak nestalo.

Total
127
Zdieľaní