pubg mobile

PUBG Mobile v Indii: Zatýkanie hráčov a obmedzenie doby hrania

V mobilnom hernom priemysle sa v poslednom období skloňujú hlavne dva fenomény – hry pre viacerých hráčov známe ako PUBG Mobile a Fortnite. Produkty veľkých softvérových štúdií hrajú desiatky miliónov jedincov, a to na dennej báze.

V mobilnom hernom priemysle sa v poslednom období skloňujú hlavne dva fenomény – hry pre viacerých hráčov známe ako PUBG Mobile a Fortnite. Produkty veľkých softvérových štúdií hrajú desiatky miliónov jedincov, a to na dennej báze.

Hry sa však neskloňujú iba v kontexte kvalitnej tímovej zábavy, výbornej hrateľnosti či napríklad obsiahlemu systému odmeňovania. Sú tu aj negatívne stránky, nad ktorými vyčnieva závislosť. Obzvlášť razantná je v zaľudnenej Indii.

Pred hrou začali varovať rodičia školákov, ktorí si všimli ich zhoršený prospech. Hovorilo sa aj o násilí alebo dokonca samovraždách. Rodičom dala za pravdu aj indická komisia pre ochranu práv dieťaťa, ktorá volá po úplnom, resp. plošnom zákaze hry.

PUBG Mobile je zatiaľ zakázaný v niektorých indických školách, vzdelávacích inštitúciách a v určitých regiónoch krajiny.

PUBG Mobile
Hra PUBG Mobile

Že to miestna vláda so zákazom hry myslí vážne dokazuje správa Indian Express. Podľa nej bolo zatknutých 10 vysokoškolákov po tom, ako boli prichytení pri hraní hry PUBG Mobile. Situácia sa odohrala v indickom štáte Gujarat. Práve tento štát je jednou z tých oblastí v Indii, pre ktoré zákaz hry platí.

Študentov následne prepustili na kauciu. Policajný dôstojník Rohit Raval na margo zatknutia uviedol, že študenti boli tak ponorení do hry, že si príchod ich hliadky vôbec nevšimli.

Vývojári hry PUBG Mobile už skôr oznámili, že sa chcú na riešení problémov so závislosťou podieľať. Pripravujú zmeny v hre, ktoré prispejú k „hráčskej zodpovednosti“ a k prevencii pred závislosťou. Prvé opatrenia sa už rysujú.

pubg mobile
Srihari Lakshminarasimhan

Vývojári hry majú pracovať na obmedzení, ktoré umožní hrať hru iba po určitú dobu, napr. 6 hodín. To, samozrejme, nie je zrovna krátky čas, no intenzívne hráčske seansy môžu trvať s malými prestávkami aj dni.

Okrem toho niektorí hráči objavili v hre ďalšie obmedzenie, ktoré sa týka veku. Dá sa predpokladať, že pre hráčov mladších ako 18 rokov sa pripravia ešte prísnejšie opatrenia.

Problémy so závislosťou trápia aj konkurenčný Fortnite. Podobné správy súvisiace s touto hrou prišli koncom decembra zo Spojeného kráľovstva. V našich končinách sa takéto nepríjemnosti našťastie neobjavili. Aspoň sa o nich zatiaľ nehovorí.

Total
8
Zdieľaní