virus hiv lekari vyliecit podarilo tretieho pacienta cesta k uspechu

Na ceste za úspechom: Lekárom sa podarilo vyliečiť z infekcie HIV už tretieho pacienta

Lekári tvrdia, že sa im podarilo odstrániť infekciu HIV už z tretieho pacienta. Znamená to, že sa čoskoro dopočujeme o viacerých podobných prípadoch?

Lekári tvrdia, že sa im podarilo odstrániť infekciu HIV už z tretieho pacienta. Znamená to, že existuje šanca, že čoskoro sa dopočujeme o viacerých podobných prípadoch?

Tím výskumníkov z Holandska oznámil túto dychberúcu novinku na konferencii v americkom Seattle. Prvý pacient bol z HIV vyliečený už pred 12 rokmi, no po ňom sme čakali až dodnes. Teraz sa lekárom podarilo vyliečiť druhého a tretieho pacienta, a to len s dvojdňovým odstupom. Každý z nich podstúpil tú istú formu liečby.

Pacient, ktorého sa podarilo vyliečiť z infekcie HIV ako posledného, podstúpil transplantáciu kostnej drene a tri mesiace po tejto operácii prestal užívať antivirotiká. Keď lekári skontrolovali jeho zdravotný stav, zistili, že biopsie z čriev a lymfatických uzlín pacienta nevykazujú žiadne známky smrteľného vírusu.

Ešte však neoslavujme, vírus môže byť len veľmi dobre ukrytý

Aj napriek tomu, že tentokrát sa podarilo lekárom vyliečiť dvoch pacientov len s dvojdňovým odstupom, nevedia tak celkom presne či sú vyliečení úplne. Je takmer nemožné predpovedať či sa vírus nenachádza len v stave, kedy ho nie je možné v tele pacienta zistiť.

Preto zákrok podstúpili ešte ďalší dvaja pacienti, no tí ešte stále berú antivirotiká. Ak však aj títo pacienti zareagujú na liečbu podobným spôsobom ako ich traja predchodcovia, lekári by mohli bez pochýb začať tvrdiť, že našli liek na HIV.

Total
13
Zdieľaní