maxresdefault 11

16-ročnú Švédku nominovali na Nobelovu cenu mieru. Bojuje proti globálnemu otepľovaniu

Ideme tým správnym smerom. Teda aspoň tak naznačuje nedávno oznámená nominácia len 16-ročnej Švédky na Nobelovú cenu.

Ideme tým správnym smerom. Teda aspoň tak naznačuje nedávno oznámená nominácia len 16-ročnej Švédky na Nobelovu cenu. Aktivistka Greta Thunbergová stojí za globálnym hnutím Friday For Future, ktoré spája mladých ľudí po celom svete v boji s klimatickými zmenami.

V nominácii mladej aktivistky majú prsty traja právnici zo severských krajín. Bude tak jedna z 301 nominovaných kandidátov na Nobelovú cenu mieru. Udeľovanie prebehne až počas jesene, takže si musíme ešte nejaký ten mesiac počkať. Šance sú tu ale naozaj obrovské. Ide predsa o jeden z kľúčových problémov 21. storočia.

“Gretu sme nominovali preto, lebo klimatické ohrozenie môže predstavovať koreňovú príčinu vojen a konfliktov. Masívne hnutie, ktoré vytvorila, je veľmi veľkým príspevkom k svetovému mieru,” prezradil jeden z právnikov pre nórsky web VG. Na novinku upozornil Electrek.

Hnutie Friday For Future je o piatkových protestoch mladých ľudí z viacerých kútov sveta. Vždy na konci týždňa zamieria namiesto školy do neďalekých ulíc, aby upozornili širokú verejnosť na priebeh veľmi nebezpečných zmien v krehkej klíme Zeme, kvôli ktorým nás trápi globálne otepľovanie.

Nezostáva nám teda nič iné, ako Grete popriať veľa šťastia. Ak nakoniec vyhrá, čo je naozaj pravdepodobné, tak jej snaha určite nevyjde na zmar. Svet by to potom predsa ešte viac spojilo.

Total
5
Zdieľaní