Boston Dynamics opäť predvádza schopnosti svojho robota, tentokrát pracuje v sklade

Robotický pracant.

0
robot
BostonDynamics/YouTube

Pri pohľade na videá spoločnosti Boston Dynamics sa javí povestná „vzbura strojov“ o niečo skutočnejšie ako vo filme Terminátor. Čiastočne autonómne roboty sme už videli skákať, behať alebo kľučkovať medzi prekážkami.

Boston Dynamics má v talóne niekoľko robotov. Najbližšie k človeku má, vzhľadom na rozmery a konštrukciu, robot menom Atlas. Sympatie si ale získal aj Spot – malý robotický pes.

Možno si ešte spomínate na robota menom Handle, ktorý pre rýchly pohyb a prekonávanie prekážok využíval kolesá. Práve tohto robota tvorcovia upravili tak, aby bol nápomocný v sklade.

Najnovšie video teda skôr zobrazuje praktickejšiu stránku ako výnimočnú flexibilitu a vernosť pohybov. Tie však novému mechanickému skladníkovi taktiež nechýbajú. Robot Handle v prostredí skladu prenáša a ukladá krabice s váhou 5 kilogramov.

Vďaka systému počítačového videnia sa robot dokáže dynamicky pohybovať v priestore a rozpozná boxy, ako aj ich cieľové miesto. Video slúži hlavne ako ukážka schopností.

V reálnom prostredí by sa musel vysporiadať s prekážkami, podstatne komplexnejšími úlohami a neočakávanými situáciami, k čomu má zatiaľ ďaleko.

Na pokrok tvorcov sa ale pozerá dobre.