Android Q obsahuje režim pracovnej plochy a ďalšie novinky

0
android Q
beebom.com

Desiata zostava operačného systému Android, zatiaľ označovaná ako Android Q, bude obsahovať veľa nových a pre užívateľov prospešných funkcií. Zatiaľ však máme dočinenia len s prvou beta verziou určenou pre zariadenia Google Pixel.

Android Q bude pre užívateľov dostupný v celkovo šiestich beta verziách. Tá stabilná, na základe ktorej budú výrobcovia zariadení pripravovať aktualizácie pre svojich zákazníkov, uzrie svetlo sveta až v treťom štvrťroku 2019, zrejme v auguste či septembri.

Všetky funkcie obsiahnuté v prvej beta verzii sa nemusia povinne ukázať v stabilnej zostave. Platí to aj opačne. V prvom vydaní určite chýba niekoľko prvkov, ktoré nájdeme až v stabilnej, resp. v jednej z nadchádzajúcich beta verzií.

Napriek tomu už prvé beta prevedenie Android Q pekne naznačuje, čo môžeme od novej verzie tohto operačného systému očakávať. Jeden z najnovších poznatkov zhrnuli vývojári z XDA.

android q
XDA Developers

Pomocou emulátora Android Studio sa autorom podarilo spustiť experimentálny režim pracovnej plochy, teda niečo ako Samsung DeX alebo rozšírené pracovné prostredie od Huawei. V jednoduchosti, po pripojení smartfónu k externému monitoru pomocou USB C – HDMI vodiča sa zobrazí užívateľské prostredie Android Q prispôsobené práve pre veľké monitory.

Toto prostredie je podľa prvých snímok zatiaľ strohé. Dúfame, že sa v nadchádzajúcich verziách dočkáme jeho rozvetvenia, ktoré by z režimu pracovnej plochy urobilo skutočne praktické riešenie pre prácu na veľkých monitoroch.

Android Q

Android Q Beta obsahuje viac zaujímavých noviniek. Hlbšie v systéme sú zakomponované nové gestá, ktoré sa zatiaľ bežným spôsobom aktivovať nedajú. Podstatné je, že by sa s nimi malo pracovať prirodzenejšie.

Tie, ktoré boli predstavené s operačným systémom Android P, sú predsa len trochu kostrbaté. Google nové gestá navyše spojí s efektnejšími animáciami. V hre je tiež dlho očakávaný tmavý motív užívateľského prostredia, funkcia pre nahrávanie diania na obrazovke, šetrič obrazovky či zdieľanie WiFi pomocou QR kódu.

TIP REDAKCIE
Apple sprístupnil aktualizáciu na iOS 11.4, tu sú novinky
android Q
XDA Developers

V nastaveniach nájdeme novú sekciu, kde sa budú nachádzať všetky možnosti a nastavenia, ktorá sa týkajú súkromia. Inovácie vzhľadu dobehnú upozornenia a ikony, zmeniť si budeme môcť farbu niektorých prvkov užívateľského prostredia a upravená bude časť zobrazujúca informácie o nainštalovaných aplikáciách.

Vylepšenia cielia aj na multimédiá alebo napr. povolenia pre prístup k údajom o umiestnení. Tie sme zhrnuli v predchádzajúcom článku. Niektorým užívateľom nebudú novinky v OS Android Q cudzie.

Užívateľské prostredia ako EMUI, MIUI alebo One UI od Samsungu sú nabité rôznorodou funkcionalitou, ktorá sa môže v niektorých prípadoch zhodovať s novinkami v OS Android Q. Ide napr. o spomenuté nahrávanie diania na obrazovke alebo režim pracovnej plochy.

Ako sme už uviedli, spoľahlivejší pohľad na celkový výsledok ponúknu posledné beta verzie OS Android Q, ktoré budú mať k stabilnej zostave podstatne bližšie. Prvá beta však pre orientačné účely slúži dobre.