Android Q Beta predstavený: Čo zaujímavé prináša prvá verzia systému?

Zatiaľ len pre zariadenia Google Pixel.

0
android Q

Spoločnosť Google dnes vo svojom vývojárskom blogu oficiálne predstavila operačný systém Android Q, presnejšie jeho vôbec prvú beta verziu, ktorá je zatiaľ určená len veľmi úzkemu okruhu užívateľov.

Android Q Beta si môžu manuálne nainštalovať zručnejší užívatelia, ktorí vlastnia jeden zo smartfónov Google Pixel. Použiť dokonca môžu úplne prvú generáciu tohto smartfónu, ktorá je stále podporovaná.

Android Q Beta ešte nie je zrovna určený pre každodenné používanie, keďže môže obsahovať chyby alebo problémy s optimalizáciou. Beta verzia určená pre širšie publikum a viacero podporovaných zariadení bude po vzore predchádzajúcej verzie dostupná v máji.

Android Q

Nová verzia operačného systému Android Q kladie podstatne väčší dôraz na bezpečnosť a súkromie. Nové dodatočné funkcie z tejto oblasti tvorcovia doplnili zdokonalenou podporou pre skladacie smartfóny, ktoré sme spoznali len nedávno, novými programovateľnými rozhraniami pre sieťové pripojenia a neurónové siete (AI), pribudli kodeky pre multimediálny obsah či viac možností pri úprave fotografií.

Vítaná je podpora pre rozhranie Vulkan 1.1, čo ocenia hlavne hráči hier a aj spúšťanie nainštalovaných aplikácií by malo zase raz prebiehať rýchlejšie.

Skvelé je nastavenie prístupu k umiestneniu. Po novom si môžete nastaviť, či bude aplikácia používať informácie o vašej polohe len vtedy, keď je aktívna alebo aj na pozadí. Po zatvorení aplikácie, napr. máp, jej systém ďalej nedovolí využívať údaje o umiestnení.

Užívateľ bude mať väčšiu kontrolu nad prístupom aplikácií k fotografiám, videám a audio obsahu. Systém samotný tiež obmedzí prístup k IMEI, sériovému číslu zariadenia a k ďalším identifikátorom, ktoré by mohli autori nekorektných aplikácií neoprávnene zhromažďovať.

android Q
googleblog.com

Pri pripojení do rôznych WiFi sietí bude systém používať náhodne generované MAC adresy, čím sa vytvorí bezpečnejšie pripojenie. Cez WiFi nebude napr. možné sledovať vašu polohu alebo pohyb. Ďalšie inovácie zamerané na sieťové pripojenia budú dostupné v nadchádzajúcich beta verziách Android Q.

TIP REDAKCIE
3+1 aplikácia na relax po práci

Vývojári pre užívateľov pripravili v rámci zdieľania obsahu tzv. skratky. Zdieľanie bude vďaka nim prebiehať rýchlejšie a pohodlnejšie. Ak budete chcieť napr. odoslať fotografiu z aplikácie Google Fotky cez WhatsApp, postačí pre to jedna vytvorená skratka, ktorá môže poprípade cieliť na konkrétny kontakt resp. osobu.

android Q
googleblog.com

Nový systémový panel umožní meniť nastavenia pripojenia bez toho, aby ste museli opustiť akúkoľvek aktívnu aplikáciu tretej strany. V tzv. plávajúcom okne sa zobrazia základné nastavenia pre WiFi, NFC, mobilné pripojenie a letový režim.

android Q
googleblog.com

Google si pri fotografiách vymyslel Dynamic Depth. Veľa súčasných smartfónov dokáže vytvoriť fotografiu s malou hĺbkou ostrosti, ktorá zapríčiní rozostrenie pozadia/popredia vo vzťahu k objektu, ktorý chceme zachytiť.

Google chce, aby výrobcovia smartfónov informácie o hĺbke ostrosti z takýchto fotografií neodstraňovali. Tieto konkrétne meta údaje (XMP) by tak zostali súčasťou fotografie, vďaka čomu ich je možné ďalej využívať v rôznych aplikáciách. Rozmazanie pozadia by sme tak mohli dodatočne meniť priamo v aplikácii Google Fotky.

android Q
googleblog.com

Údaje sa dajú využiť v súvislosti s rozšírenou realitou alebo pri vytváraní trojrozmerných objektov. V jednoduchosti, vďaka formátu JPEG + Dynamic Depth získame viac možností, ako upravovať a prispôsobovať fotografie podľa vlastných predstáv.

Android Q podporuje nový formát AV1, ktorý umožní sledovať video obsah vo vysokej kvalite, no s menšími nárokmi na dáta. Tento kodek bol priamo vytvorený pre prenášanie videa cez internet. Okrem toho podporuje nová verzia systému kodeky Opus a HDR10+.

Android Q Beta inštalácia

Ak vlastníte akýkoľvek smartfón Google Pixel, systémové inštalačné súbory si môžete stiahnuť z tohto odkazu. Opakujeme, že tento proces je určený skúsenejším užívateľom, ktorí sú si vedomí rizík a prípadných komplikácií.

Obrátiť sa tiež môžete na oficiálnu stránku programu Android Beta. Nová verzia operačného systému Android Q bude širšiemu publiku bližšie predstavená na májovej konferencii Google I/O.