One UI

Samsung predstavil One UI, nové užívateľské prostredie pre smartfóny

Kedysi dolagovaný TouchWiz, neskôr Samsung Experience a teraz z prvých dojmov výborne pôsobiace One UI – nové užívateľské prostredie pre mobilné zariadenia kórejskej spoločnosti Samsung. 

Kedysi dolagovaný TouchWiz, neskôr Samsung Experience a teraz z prvých dojmov výborne pôsobiace One UI – nové užívateľské prostredie pre mobilné zariadenia kórejskej spoločnosti Samsung. 

Na pódiu vývojárskej konferencie spoločnosti Samsung sa postupne ocitlo jedenásť popredných predstaviteľov, ktorí ozrejmili novinky z oblastí umelej inteligencie, internetu vecí, softvérového vývoja a tiež mobilných zariadení. Samsung ukázal ohybný displej Infinity Flex a užívateľské prostredie One UI.

One UI vzniklo v úzkej spolupráci so spoločnosťou Google a vývojármi operačného systému Android. Badať to hneď na prvý pohľad. Samsung prvky prostredia zaoblil v štýle Material dizajnu služieb Google, ktorým nás víta vyhľadávanie, Fotky, Disk či Chrome. One UI ale nie je len o zaoblených ikonkách.

samsung

Samsung presunul najrelevantnejší obsah do spodnej polovice obrazovky, kde je okamžite poruke, čo bude určite prirodzenejšie a komfortnejšie pri ovládaní jednou rukou. Obrazovky rastú do výšky a v súčasnosti sa pre vykonanie akcie musíte neraz načahovať do hornej časti prostredia.

One UI

Z prostredia zmizli mnohé rozptyľujúce a často zbytočné elementy. Ponuka nastavení je viac konzistentná vďaka odstráneniu rôznych rozvetvení. Na dosiahnutie konkrétneho nastavenia bude stačiť menej dotykov, čo ušetrí čas a spríjemní používanie. Aj oblasť notifikácií s rýchlymi skratkami prešla zmenou. Má veľmi blízko k čistému Androidu.

samsung

Pozmenená je tiež obrazovka uzamknutia a font písma. Miestami je väčšie, hlavne pri zobrazení kľúčových informácií, napr. mene volajúceho a podobne. Farebný podtón prostredia bude korešpondovať s hardvérom.

Ak si kúpite červený Samsung Galaxy S10, V prostredí vás privítajú prvky v odtieňoch červenej. Samozrejme, prostredie nebude celé červené, len niektoré prvky, ktoré dotvoria celkový dojem.

One UI 1

Skôr sa tešíme na tmavý motív, nočný režim alebo ak chcete, Dark Mode. Podľa prvého pohľadu bude čierna skutočne dominovať, čo bude pri Super AMOLED displejoch vyzerať náramne dobre. Takéto prevedenie poteší oči vo večerných hodinách, no mnohí ho určite budú používať počas celého dňa. Minimálne kvôli úspore energie.

Prostredie One UI je funkčné a pripravené pre testerov a užívateľov. Otvorené beta testovanie začne na hlavných trhoch v Amerike, Európe a Ázii ešte tento mesiac. Podporované sú zariadenia Samsung Galaxy S9, Galaxy S9+ a Galaxy Note9.

Skutočné výhody a prípadné nevýhody prostredia One UI pochopiteľne odhalí až praktické užívanie. Zatiaľ to ale vyzerá na podarenú inováciu. Nové prostredie je už teraz navrhnuté tak, aby sa prispôsobilo flexibilným, teda ohybným obrazovkám budúcich mobilných zariadení.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať