Raketový motor z 3D tlačiarne

Vznikol v 3D tlačiarni: Tento raketový motor poháňa obnoviteľný zdroj energie

Konkurent vesmírnej spoločnosti SpaceX predstavil raketu Prime, ktorá bude v neďalekej budúcnosti vynášať satelity na obežnú dráhu Zeme.

Konkurent vesmírnej spoločnosti SpaceX predstavil svoju novú nosnú raketu Prime, ktorá bude v neďalekej budúcnosti vynášať satelity na obežnú dráhu Zeme. Na rozdiel od Falcon 9 ju ale poháňa takzvané bio palivo a jej motor vznikol prostredníctvom špičkovej 3D tlačiarne.

Za touto parádnou mašinou stojí startup Orbex zo Spojeného kráľovstva, ktorý tvrdí, že ich dielo vzniklo kombináciou uhlíkových vlákien a hliníka. Preto je až o 30 percent ľahšie ako iné nosné rakety z príslušnej kategórie, informuje Engadget.

Vďaka tomu vedia ušetriť značné množstvo paliva, ktoré v tomto prípade reprezentuje bio propán. Ten poháňa prítomný raketový motor z 3D tlačiarne, čo pre zmenu prispelo ku kvalite konštrukcie rakety Prime. Keďže nie je zlepená z viacerý kusov, eliminácia potenciálne problémových zvarov otvára bránu podstatne vyššej spoľahlivosti.

Nová raketa Prime
Nová raketa Prime a jej sekundárna podoba po odpojení hlavného pohonného systému

Let ju čaká v roku 2021

Zatiaľ máme ale česť iba s nedokončeným prototypom. Startup Orbex prezradil, že chce uskutočniť prvý let až počas roka 2021. A ak pôjde všetko podľa plánov, tak o 2 roky neskôr príde na rad i ostrá misia.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Úlohou novej nosnej rakety Prime bude vyletieť k obežnej dráhe Zeme a vyložiť tam 10 nanosatelitov, čím pomôžu špičkovej švajčiarskej spoločnosti Astrocast SA s budovaním globálneho internetu vecí.