Umenie tvorené umelou inteligenciou: Roboti maľujú a ich obrazy sa predávajú

Umelecké diela, ktoré vytvárajú roboti majú skutočnú peňažnú hodnotu. Výtvory umelej inteligencie sa tak možno stanú novým umeleckým smerom.

Umelecké diela, ktoré vytvárajú roboti, strojové učenie alebo algoritmy spracovania obrazu majú skutočnú peňažnú hodnotu. Výtvory umelej inteligencie sa tak možno stanú novým umeleckým smerom.

Dnešní roboti dokážu chodiť, bežať, rozprávať a teraz už aj kresliť. Príkladom je robot s názvom Ai-Da, ktorý vie podľa všetkého dokonca aj maľovať. Inžinieri z Engineered Arts tvrdia, že spôsob kreslenia tohto robota je iný ako keď kreslí strojové učenie. Všetky umelecké diela vytvorené umelou inteligenciou sa totiž učili z už existujúcich diel, ktoré vytvorili ľudia. Ai-Da je však inšpirovaná fyzickým prostredím okolo nej, a tak vytvára originálne obrázky. A či sa umelecké diela umelej inteligencie dobre predávajú? Pravdaže! V decembri bolo jedno vydražené za takmer pol milióna dolárov.

Zdroj: Ai-Da/ Futurism

Ai-Da kreslí to, na čo sa pozerá

Šikovní inžinieri pripevnili k robotickej ruke Ai-Dy ceruzku, vďaka ktorej dokáže načrtnúť čokoľvek, čo jej robotické oči uvidia. Tie potom odošlú informáciu do jej ruky, na ktorú sa spolieha celý kresliaci proces. Ai-Da ale nie je výnimočná len tým, že vie kresliť. Jej tvár vyzerá úplne ako ľudská a pochváliť sa môže hneď niekoľkými výrazmi tváre.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem

“V počítačovej vízii je spustená umelá inteligencia, ktorá umožňuje robotovi sledovať tváre ľudí, rozpoznať ich funkcie a napodobniť ich výraz,” potvrdil Marcus Hold, inžinier v oblasti dizajnu a výroby v Engineered Arts. Umelkyňa je však ešte vo vývoji a nateraz je len robotickou kostrou s ľudskými črtami. Dokáže očami sledovať pohyb, reagovať naň a dokonca žmurknúť keď sa vyľaká.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať