Ilustračný obrázok

1 000 000 pozemských staníc: SpaceX odhaľuje nové detaily o satelitnom internete

Vesmírna spoločnosť Elona Muska nám po novom poodhalila ďalšiu časť skladačky, ktorá súvisí s jej satelitným internetom.

Vesmírna spoločnosť Elona Muska nám po novom poodhalila ďalšiu časť skladačky. Ide o jej ambiciózny satelitný internet. V rámci projektu Starlink chce SpaceX len na území USA vybudovať a prevádzkovať až 1 000 000 pozemských staníc, ktoré budú komunikovať so satelitmi na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Za čerstvými detailami stojí žiadosť pre americký regulačný úrad FCC, prostredníctvom ktorej chce SpaceX nadobudnúť nevyhnutné povolenie. V opačnom prípade nemôže s projektom začať. Ide totiž o jednu z kľúčových častí internetovej infraštruktúry. Ak by stanice neexistovali, zákazníci nebudú môcť byť online, pretože sa nebudú mať kam pripojiť.

Pozemské stanice zatiaľ súvisia iba so Spojenými štátmi americkými. Lepšie povedané, s Puertom Ricom a americkými Panenskými ostrovmi. Cieľ vesmírnej spoločnosti spočíva v pripojení odľahlých miest k digitálnej diaľnici, preto nie je tento výber lokalít vôbec prekvapivý. Pre testovaciu prevádzku internetu to zatiaľ bohato stačí.

Bude trošku odlišný

Ako píše TechSpot, satelitný internet od SpaceX vynikne v dvoch dôležitých veciach.

TIP REDAKCIE
Samsung ukázal displeje budúcnosti: Predstavil novú éru technológie Micro LED!

Malé satelity (dokopy ich má byť okolo 12 000) umiestnia na nižšiu orbitu ako za bežných okolností, vďaka čomu logicky skrátia vzdialenosť medzi vysielačom a prijímačom. Druhým zásadným rozdielom je, že satelity tentokrát nerealizujú pohyb pri fixovanej rýchlosti, aby si s pohybom Zeme držali stále tú istú pozíciu.

Vďaka žiadosti pre FCC sme sa ale dopočuli aj o frekvenčných pásmách, ktoré nie sú momentálne využívané v rámci žiadneho komerčného projektu.

Stanice SpaceX majú fungovať v rozsahoch od 14 do 14,5 GHz (odosielanie) a 10,7 – 12,7 GHz (príjem). Niečo také je zatiaľ blízke iba americkej vesmírnej agentúre NASA. Tá spomenutú časť takzvaného Ku bandu a časť X bandu využíva na komunikáciu s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Keď obdržia príslušné povolenie, pozemské internetové stanice vyrastú podľa dostupných informácií niekedy počas nadchádzajúceho roka 2020.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať