Najväčší nepriateľ elektromobilov? V zime majú stratiť až 41 % dojazdu!

Štúdia odhalila najslabší článok elektromobilov. V zime majú prichádzať o desiatky % dojazdu. Výsledky sa nepáčia hovorcovi Tesla.

Nová štúdia zameriavajúca sa na vplyv mrazivého počasia na elektromobily tvrdí, že dojazd elektromobilov sa pri teplotách -7 stupňov Celzia zníži až o šokujúcich 41 %. Toto tvrdenie sa nepáči hovorcovi Tesly, ktorý sa voči štúdii ohradil.

To, že batérie v elektromobiloch začínajú trpieť pri nízkych teplotách určite viete. Možno ste však nečakali, že by mali mrazy až tak veľký dopad na dojazd, aký podľa štúdie majú. Štúdia tvrdí, že pri teplote –7 stupňov Celzia dochádza automaticky k 12 % poklesu dojazdu. Opačné spektrum, 35 stupňov Celzia má zapríčiniť 4 % pokles dojazdu.

Najhoršie dopadlo meranie pri –7 stupňoch Celzia a zapnutom vykurovaní, kde vedci namerali až 41 % pokles spotreby. Pri 35 stupňoch Celzia a zapnutej klimatizácii zas namerali 17 % pokles. Výsledky sa vôbec nepáčia hovorcovi Tesly, ktorý ju ostro kritizuje.

TIP REDAKCIE
Google odhalil Pixel Watch. Budú schopné konkurovať hodinkám od Apple?

Na základe reálnych dát z elektromobilov Tesla, ktoré najazdili milióny kilometrov s istotou vieme, že vplyv zapnutého vykurovania alebo klimatizácie u priemerného používateľa ani zďaleka nedosahuje čísla uvedené v štúdii. Pokles dojazdu pri teplote -7 stupňov Celzia so zapnutým vykurovaním alebo teplote 35 stupňov Celzia so zapnutou klimatizáciou by mal predstavovať približne 1 %,“ vysvetľuje.