Lekársky prevrat: Bionické srdce, ktoré sa v pacientovej hrudi nabíja bezdrôtovo

Srdcové pumpy začali zachraňovať životy už pred 50 rokmi. Teraz bolo zostrojené nové bionické srdce, ktoré rapídne zvyšuje kvalitu života pacientov. 

Srdcové pumpy či umelé srdcia začali zachraňovať životy mnohým ľuďom už pred päťdesiatimi rokmi. Teraz bolo zostrojené nové bionické srdce, ktoré rapídne zvyšuje kvalitu života pacientov. 

Srdcová pumpa sa typicky nabíja prostredníctvom kábla, ktorý vedie zo zariadenia a z otvoru v brušnej dutine pacienta. Ten sa potom pripojí k elektrickej zásuvke alebo k externej batérii. To znamená, že takíto pacienti musia so sebou nosiť záložne batérie pre prípad, že by zlyhala tá, ktorú práve používajú. Keď sa tak stane, na jej nahradenie majú asi 15 minút. Diera cez ktorú vedie kábel je však veľmi náchylným miestom na infekcie, a tak si musí pacient dávať každodenný pozor nielen na batériu, ale aj na varovné signály infekcie.

Bionické srdce zlepšuje život pacientov a umožňuje im nemať zbytočné obavy

Izraelská spoločnosť Leviticus Cardio sa zamerala na problémy týchto ľudí a vynašla niečo, čo im skutočne pomôže k lepšiemu životu. Ich srdcová pumpa obsahuje indukčnú cievku, batériu a vnútorný ovládač. Toto všetko je implantované priamo do pacientovej hrude. Prístroj sa nabíja bezdrôtovo, oblečením vesty, ktorá obsahuje vonkajšiu cievku. Tá elektromagneticky nabíja tú vo vnútri pacienta. Na takéto jedno nabitie vydrží bionické srdce pracovať až 8 hodín, čo nie je zahanbujúci čas.

TIP REDAKCIE
Hrozí nám úplný koniec súkromia: EÚ nám chce čítať šifrované správy, priblížiť sa máme Číne

Nir Uriel, vedúci expert v systémoch srdcových púmp bol z nového systému priam nadšený. Tvrdí, že zdravotná komunita, kardiológovia a pacienti na toto čakali už desaťročia. “Pacient si môže slobodne prežívať svoju každodennú rutinu bez toho aby sa obával toho, že je pripojený k nejakému zdroju energie cez pohonnú jednotku a na niekoľko hodín zabudnúť, že ho podporuje srdcová pumpa,” tvrdí.