Ilustračný obrázok

Telefonát bez telefónu: Vedci prišli na to, ako posielať hlasové správy do uší človeka

Odborníkom z prestížnej americkej univerzity sa podarilo prísť na spôsob, prostredníctvom ktorého vedia posielať zvuk do uší vybraného človeka.

Odborníkom z prestížnej americkej univerzity sa podarilo prísť na spôsob, prostredníctvom ktorého vedia posielať zvuk v podobe hlasu či hudby do uší vybraného človeka. Nepotrebujú na to však žiadny mobilný telefón a ani nič podobné. Celý proces totiž prebieha iba vďaka laserovým lúčom a vodnej pare okolo nás.

A to bez toho, aby nám laser spôsobil akékoľvek zranenie. Tento veľmi pokročilý audio systém je preto vraj úplne bezpečný.

“Je to prvý systém s lasermi na odosielanie zvukových signálov konkrétnej osobe, ktoré sú v akomkoľvek nastavení úplne bezpečné pre oči aj pokožku,” uviedol líder výskumného tímu z amerického technologického inštitútu MIT s menom Charles M. Wynn, informuje Engadget.

Foto-akustický efekt

Laserový systém funguje prostredníctvom takzvaného foto-akustického efektu, ktorý využíva vodnú paru vo vzduchu na absorbovanie svetla. Keď sa tak stane, začnú vznikať zvukové vlny. Podmienkou však je, aby laserový lúč dosahoval špecifickú vlnovú dĺžku. V opačnom prípade by absorbovanie neprebehlo podľa očakávaní vedcov a nič by z toho nebolo.

“Toto môže fungovať i v relatívne suchom prostredí, pretože je vo vzduchu zakaždým trošku vody, predovšetkým okolo ľudí.”

Vďaka týmto precízne vytváraným lúčom dokážu posielať priamo do uší vybraného človeka rôznorodé hlasové správy, ako keby mu ich niekto šuškal z jeho bezprostrednej blízkosti. Vzduchom prenášané audio je navyše počuť iba v presne špecifikovanej vzdialenosti od zdroja svetla, takže nenastane situácia, kedy by sa k nemu úplnou náhodou dostal niekto iný.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Ešte len začiatok

Treba zároveň zmieniť aj to, že súčasná podoba laserového audio systému toho zatiaľ príliš veľa nezvládne. Funkčný dosah dosahuje iba niečo cez chabé 2 metre.

Keď na ňom ale ešte trošku zapracujú, z ambiciózneho systému môže jedného dňa vzniknúť naozaj zaujímavá a zároveň neopísateľne praktická spotrebiteľská technológia. Možností, ako ho využiť v praxi, existuje celkom dosť. Skvelým príkladom je telefonovanie bez používania konvenčných telefónov.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať