Umelá inteligencia od japonských vedcov dokáže identifikovať viaceré typy rakoviny

Odborníci z Japonska vytvorili tak pokročilú neurónovú sieť, že disponuje kapacitami, prostredníctvom ktorých vie identifikovať viacero typov rakoviny.

Odborníci z prestížnej japonskej univerzity vytvorili tak pokročilú neurónovú sieť, že disponuje kapacitami, prostredníctvom ktorých vie identifikovať viacero typov rakoviny. Ich umelá inteligencia nesie názov CNN, je presná, rýchla a dokáže rozlíšiť ľudský nádor od zvieracieho.

A ak to takto bude pokračovať i ďalej, dokáže podstatne viac. Vedci majú totiž pred sebou ešte poriadny kus náročného vývoj. Svoje dielo plánujú postupom času obohatiť o schopnosť rozpoznávať všetky známe rakoviny, nielen niekoľko základných typov, ako je tomu dnes.

Aby umelá inteligencia CNN dokázala identifikovať rakovinové bunky a bola popritom spoľahlivá, museli ju to najskôr naučiť. S tým im pomohlo až 10 000 obrázkov, kde bola vyobrazená ako ľudská rakovina, tak aj rakoviny v tele laboratórnej myši, informuje server Teslarati. Za úspechom stoja ľudia z Osaka University.

Vedci ju ale naučili okrem iného i rozlišovať jednotlivé bunky alebo určovať tie, ktoré sú imúnne voči radiácii, aby tak zvýšili efektivitu navrhnutej liečby. Keď potom vykonali test, CNN dosiahla až 96-percentnú úspešnosť, čo je na začiatok viac ako len skvelé. Postupom času to bez akýchkoľvek pochýb trošku porastie. Musíme si iba počkať na ďalší pokrok vo výskume.

TIP REDAKCIE
Simulátor farmárčenia má na Steame úspech, prekonal aj Battlefield 2042
Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať