Umelá inteligencia od japonských vedcov dokáže identifikovať viaceré typy rakoviny

Odborníci z Japonska vytvorili tak pokročilú neurónovú sieť, že disponuje kapacitami, prostredníctvom ktorých vie identifikovať viacero typov rakoviny.

Odborníci z prestížnej japonskej univerzity vytvorili tak pokročilú neurónovú sieť, že disponuje kapacitami, prostredníctvom ktorých vie identifikovať viacero typov rakoviny. Ich umelá inteligencia nesie názov CNN, je presná, rýchla a dokáže rozlíšiť ľudský nádor od zvieracieho.

A ak to takto bude pokračovať i ďalej, dokáže podstatne viac. Vedci majú totiž pred sebou ešte poriadny kus náročného vývoj. Svoje dielo plánujú postupom času obohatiť o schopnosť rozpoznávať všetky známe rakoviny, nielen niekoľko základných typov, ako je tomu dnes.

Aby umelá inteligencia CNN dokázala identifikovať rakovinové bunky a bola popritom spoľahlivá, museli ju to najskôr naučiť. S tým im pomohlo až 10 000 obrázkov, kde bola vyobrazená ako ľudská rakovina, tak aj rakoviny v tele laboratórnej myši, informuje server Teslarati. Za úspechom stoja ľudia z Osaka University.

Vedci ju ale naučili okrem iného i rozlišovať jednotlivé bunky alebo určovať tie, ktoré sú imúnne voči radiácii, aby tak zvýšili efektivitu navrhnutej liečby. Keď potom vykonali test, CNN dosiahla až 96-percentnú úspešnosť, čo je na začiatok viac ako len skvelé. Postupom času to bez akýchkoľvek pochýb trošku porastie. Musíme si iba počkať na ďalší pokrok vo výskume.