Railgun na čínskej bojovej lodi
Railgun na čínskej bojovej lodi (FOTO twitter.com)

Čínske námorníctvo pripevnilo na jednu zo svojich bojových lodí kanón, ktorému sa hovorí Railgun. Nič podobné však zatiaľ nespravila ešte ani jedna krajina, a to vrátane Spojených štátov amerických, čo znamená, že môžu byť vo vývoji podstatne ďalej. Posledné detaily teda dokončia priamo v teréne.

Vyplýva to zo zverejnených záberov z čínskeho internetu, kde máme jedinečnú príležitosť vidieť lodný transportér Haiyangshan pre armádu a jej bojové vozidlá vrátane tankov. Čerstvo pripevnený kanón sa nachádza v prednej časti paluby odkiaľ ich chráni počas prevozu z bodu A do bodu B.

Railgun vyniká tým, že nestrieľa konvenčnú muníciu, ale špeciálne projektily, na čo využíva elektromagnetickú silu. Keďže tie neobsahujú žiadnu trhavinu, sila kanónu tkvie v brutálnej rýchlosti jeho munície, ktorá nepriateľa doslova roztrhá na kusy. Tá vraj môže dosiahnuť dychberúce 3 kilometre za sekundu.

„Railguny sú vyvíjané ako typ zbrane, ktorý využíva elektromagnetickú silu na to, aby obohatil projektil o veľmi vysokú kinetickú energiu,“ uvádza časť textu z Wikipédie.

Podobné kanóny z budúcnosti vyvíja hneď viacero krajín na čele so Spojenými štátmi americkými a Číny, píše server Popular Mechanics. Čo sa však týka aplikácie bojovej technológie do praxe, tak k tej zatiaľ pristúpila iba jedna z nich.