Ilustračný obrázok

Kvantové počítače neprichádzajú kvôli zábave, majú nás posunúť dopredu

Kvantové počítače budeme využívať všade tam, kde kapacity a možnosti dnešných počítačov jednoducho doslúžia.

Dnešné počítače nie sú využívané iba na vytváranie dokumentov či videí, surfovanie po webe, komunikáciu s inými ľuďmi alebo hranie hier. Mnohým z nás pomáhajú aj riešiť komplikované problémy, vďaka čomu ušetria svojim používateľov obrovské množstvo času. Niektoré z nich sú však až tak komplikované, že na ne už prestávajú stačiť.

Preto prichádza na scénu kvantová mechanika, bez ktorej by tento pokročilý typ výpočtovej techniky nikdy nevznikol.

“Kvantový počítač je zariadenie na vykonávanie výpočtov, ktoré priamo využíva pri svojej činnosti kvantovomechanické fenomény, ako napríklad superpozíciu alebo kvantové previazanie častíc, na vykonávanie operácií nad dátami,” znie časť vysvetlenia z Wikipédie.

Nový typ počítača budeme využívať všade tam, kde kapacity a možnosti dnešných počítačov jednoducho doslúžia. Hlavný rozdiel tu tkvie v spôsobe fungovania. Tradičná počítačová logika im je cudzia, pretože namiesto nej zapájajú matematiku malých častíc. Fyzikálne pozadie systému môže preto niekomu labilnejšiemu spôsobiť obrovskú bolesť hlavy.

“Kvantový výpočet je výpočet vykonávaný pomocou výpočtového zariadenia založeného na podivných, neintuitívnych fyzikálnych vlastnostiach veľmi malej hmoty, čomu hovoríme kvantová mechanika,” píše server CRYPTOMAthIC.

Pre bežného smrteľníka je dôležité, aby vedel, že nám tento fenomén modernej doby umožní napríklad vytvárať podstatne pokročilejšie formy umelej inteligencie, dosahovať dychberúce vedecké míľniky, objavovať úplne nové alebo efektívnejšie lieky či mapovať nebezpečné klimatické zmeny. Jeho hviezdny príchod otvorí dvere spúšťaniu neuveriteľne komplexných počítačových programov, ktorým už optimalizácia softvéru prestáva stačiť. Vyžadujú hardvérovú revolúciu a kvantová technika ju kvôli nim už čoskoro spôsobí.

Komerčný kvantový počítač

Kvantové počítače začali zaujímať širokú verejnosť najmä po tom, čo svet obletela správa o predstavení komerčnej novinky z dielne americkej spoločnosti IBM. 20-qubitový (dnešné bity nahradia takzvané qubityQ System One uzrel svetlo sveta počas podujatia CES 2019 a je vyrobený aj pre toho, kto nedisponuje laboratóriom s prísnymi environmentálnymi podmienkami. Zabezpečuje mu ich totiž jeho veľmi sofistikovane prevedená konštrukcia.

TIP REDAKCIE
Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov
Komerčný kvantový PC od IBM
Komerčný kvantový počítač od IBM

Ako píše The Verge, samotná novinka nereprezentuje revolúciu, ale skôr akýsi symbol toho, že kvantová technika už pomaličky, ale isto prichádza do hlavného spotrebiteľského prúdu.

Služby kvantových počítačov boli k dispozícii aj do predstavenia IBM Q System One, no v drvivej väčšine prípadov iba prostredníctvom cloudu. To znamená, že počítač zostal v laboratóriu výrobcu, odkiaľ na diaľku poskytoval svoj ozrutný výpočtový výkon tomu, kto oň prejavil záujem. Prevádzka mimo laboratórnych podmienok totiž negatívne ovplyvní jeho fungovanie.

Zábava je na vedľajšej koľaji

Teda aspoň zatiaľ. Aj kvantové počítače poslúžia na hranie hier, musíme si iba počkať na príchod prvých praktických kúskov (približne 5 rokov, píše Futurism) a poriadnych kompatibilných herných titulov. Pár ich existuje už dnes, za veľa ale nestoja. Ak niekoho zaujíma, tu je stručná história.

Táto moderná technika nebude spočiatku o zábave, ale o posúvaní hraníc, napríklad vo vede alebo pri technologickom inovovaní, ktoré pôjde vďaka aplikácii kvantovej mechaniky neporovnateľne rýchlejšie než v týchto dňoch.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať