Časticový urýchľovač

Elon Musk: CERN chce, aby sme vyvŕtali tunel pre nový časticový urýchľovač

Kontroverzný vizionár prezradil, že ho riaditeľ európskej organizácie CERN požiadal o pomoc pri budovaní nového časticového urýchľovača FCC.

Kontroverzný vizionár prezradil, že ho riaditeľ európskej organizácie CERN požiadal o pomoc pri budovaní nového časticového urýchľovača FCC. Ak teda všetko klapne, jedna z viacerých spoločností Elona Muska vyvŕta pod Švajčiarskom približne 100 kilometrov dlhý tunel.

Dozvedeli sme sa to vďaka len nedávno zverejnenému tweetu, v ktorom vizionár spomína okrem iného aj to, že im pokročilá technika The Boring Company vie ušetriť až niekoľko miliárd eur. Najskôr ju však musia presunúť zo Spojených štátov amerických do Európy, kde môže v neďalekej budúcnosti poslúžiť i pre iné projekty vrátane ambiciózneho Hyperloopu.

Momentálne ale nevieme či sa obe strany stihli dohodnúť alebo sa o tom ešte len začína verejne hovoriť.

CERN počas uplynulého týždňa vyrukoval so svojimi plánmi, ktoré sú zamerané na vybudovanie úplne nového a zároveň aj podstatne schopnejšieho časticového urýchľovača. Obvod kruhu Future Circular Collider (FCC) by mal dosahovať vyššie spomínaných 100 kilometrov. Zrážka častíc bude navyše prebiehať pri až 10x väčšej energii ako v prípade súčasného urýchľovača LHC.

Celkové náklady vraj dosiahnu necelých 20 miliárd eur, takže ani zďaleka nejde o pár drobných. Značnú časť z tejto sumy pokryjú jednotlivci z viacerých univerzít po celom svete.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude
Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať