Časticový urýchľovač

Takmer 4x väčší: CERN postaví nový časticový urýchľovač, aby nás posunul dopredu

CERN predstavil svoje plány, ktoré sa točia okolo postavenia nového časticového urýchľovača s podstatne väčšími kapacitami.

Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) nám ukázala svoje plány, ktoré sa točia okolo postavenia nového časticového urýchľovača. Takzvaný Budúci kruhový urýchľovač (FCC) bude rozmernejší a aj schopnejší ako súčasný Veľký hadrónový urýchľovač (LHC). Kolízia častíc v jeho prípade nastane až pri 10x väčšej energii.

Ako píše server TechnologyReview, dĺžka infraštruktúry FCC dosiahne podľa dostupných informácií okolo 100 kilometrov. Obvod LHC meria niečo cez 26 kilometrov, takže bude takmer 4x väčší. Projekt by mal byť dokončený v roku 2040.

Vedci tvrdia, že ak chcú Higgsov bozón skúmať trošku detailnejšie, ako to robia v týchto dňoch, nič iné im ani nezostáva. Vybudovanie nového časticového urýchľovača otvorí dvere lepšiemu chápaniu vesmíru. Stručne povedané, urýchli pokrok a tým pádom posunie našu civilizáciu dopredu. Vedcom vie totiž poskytnúť odpovede na mnohé nezodpovedané otázky.

Náklady tohto ambiciózneho projektu nepokryje iba európska organizácia CERN, ale hneď viacero investorov z celého sveta. Aktuálne čísla hovoria až o 1 300 jednotlivcoch zo 150 univerzít. Dokopy potrebujú dychberúcich 19 miliárd eur. 5 miliárd pôjde na tunel, 4 miliardy na prvý urýchľovač pre častice s názvom leptón a zostávajúcich 15 miliárd minúť na finálny urýchľovač, kde bude prebiehať kolízia protónov.

Viac vizuálnych detailov nájdete na oficiálnom videu nižšie.

TIP REDAKCIE
Japonsko sa konečne lúči s disketami. Ich výroba bola ukončená ešte pred 10 rokmi

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať