facetime

Aplikácia FaceTime od Apple vás môže odpočúvať, na oprave chyby sa už pracuje

Spoločnosť Apple čelí veľkej kritike za chybu v aplikácii FaceTime. Obľúbený komunikačný nástroj užívateľov zariadení od Apple obsahuje škodlivý kód, ktorý umožňuje odpočúvať okolie aj napriek tomu, že hovor nebol prijatý.

Spoločnosť Apple čelí veľkej kritike za chybu v aplikácii FaceTime. Obľúbený komunikačný nástroj užívateľov zariadení od Apple obsahuje škodlivý kód, ktorý umožňuje odpočúvať okolie aj napriek tomu, že hovor nebol prijatý.

Spoločnosť Apple chybu priznala a uviedla, že na opravnej aktualizácii už pracuje. Dostupná bude ešte tento týždeň.

Problém sa týka najnovšej verzie operačného systému iOS 12.1. Apple preventívne zablokoval funkciu hromadných video hovorov, no nie je na škodu vypnúť celú aplikáciu v nastaveniach zariadenia.

Ako odpočúvanie funguje? Jednoducho stačí zavolať z jedného iOS zariadenia na druhé, v rámci čoho sa na druhom zariadení aktivuje mikrofón a vy tak počujete všetko, čo sa deje v okolí zariadenia. Bez toho, aby druhá stana prijala hovor. Tá pritom nemá ako zistiť, že zariadenie odosiela hlas bez jej vedomia.

Odpočúvanie skončí s prerušením vyzváňania, ktoré spravidla nastane po niekoľkých pokusoch o spojenie, resp. po dlhom zvonení. Podľa serveru 9to5Mac je dokonca možné získať video z prednej kamery cieľového zariadenia.

Experiment autorov potvrdil, že k úniku osobných údajov dochádza aj pri spojení s počítačom Mac, nielen v režime iPhone – iPhone. Problém rezonuje hlavne v USA, v domovskej krajine výrobcu.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

K problému sa napr. promptne vyjadril guvernér mesta New York, pričom vyzval obyvateľov, aby aplikáciu FaceTime deaktivovali v nastaveniach a počkali na aktualizáciu. Andrew Cuomo vyjadril znepokojenie a chybu označil za nezodpovednú.

facetime
Reklama spoločnosti Apple, na ktorú ste mohli natrafiť na nedávnom technologickom veľtrhu CES 2019 v Las Vegas. (FOTO: Huffington Global)

Závažná softvérová chyba vyplávala na povrch paradoxne 28. januára, teda v Medzinárodný deň ochrany osobných údajov (#DataPrivacyDay). Či išlo o zámer, alebo náhodu, nie je zatiaľ jasné.

Aktuálny problém aplikácie FaceTime sa netýka konkrétnej oblasti či krajiny, ale celého sveta. Pokiaľ používate iPhone s najnovšou verziou operačného systému, FaceTime v jeho nastaveniach vypnite.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať