Elektrický bager
Elektrický bager (FOTO Tek.no)

Výrobca špičkovej konštrukčnej techniky vyrukoval s bagrom, ktorý nepoháňajú fosílne palivá, ale elektrická energia. Šťava sa nachádza v 300 kWh akumulátore s váhou 3,4 tony, pričom ten okupuje 26-tonovú konštrukciu. Novinka vznikla vďaka spolupráci medzi Caterpillar a Pon Equipment.

Renomovaná spoločnosť a spomínaný konglomerát chcú spoločne elektrifikovať všetky kľúčové mašiny zo stavebného priemyslu. Na rad by preto skôr či neskôr mali prísť i ďalšie kategórie, nielen bagre.

Novinka od Caterpillar a Pon Equipment je zatiaľ len nedokončený prototyp, ktorý slúži na demonštráciu toho, čo nás čaká v neďalekej budúcnosti. Vnikol pre jedného zo zákazníkov, nórsku konštrukčnú spoločnosť Veidekke, a ide o jeden z ôsmych objednaných kúskov. Všetky plánuje zaradiť do ostrej prevádzky, aby znížila produkciu emisií CO2 až o 52 ton.

Elektrický bager
Elektrický bager (FOTO Tek.no)
Elektrický bager
Elektrický bager (FOTO Tek.no)

„Je pre nás kľúčové, aby sme využívali nové technológie na znižovanie emisií z nášho strojového parku a na zlepšovanie každodenného života toho, kto ho používa,“ prezradil Øivind Larsen, ostrieľaný konštrukčný riaditeľ z Veidekke.

Výrobca novinky tvrdí, že sme zatiaľ nemali príležitosť prísť do kontaktu s tak ťažkým bagrom na elektrickú energiu. Za zverejnením autentických fotografií stojí nórsky server Tek, kde ich nájdete ešte viac.