Elektrický bager

Toto je elektrický bager: Caterpillar má novinku s gigantickou 300 kWh batériou

Spoločnosť Caterpillar vyrukovala s bagrom, ktorý nepoháňajú fosílne palivá, ale elektrická energia. Šťava sa nachádza v 300 kWh batérii s váhou 3,4 tony.

Výrobca špičkovej konštrukčnej techniky vyrukoval s bagrom, ktorý nepoháňajú fosílne palivá, ale elektrická energia. Šťava sa nachádza v 300 kWh akumulátore s váhou 3,4 tony, pričom ten okupuje 26-tonovú konštrukciu. Novinka vznikla vďaka spolupráci medzi Caterpillar a Pon Equipment.

Renomovaná spoločnosť a spomínaný konglomerát chcú spoločne elektrifikovať všetky kľúčové mašiny zo stavebného priemyslu. Na rad by preto skôr či neskôr mali prísť i ďalšie kategórie, nielen bagre.

Novinka od Caterpillar a Pon Equipment je zatiaľ len nedokončený prototyp, ktorý slúži na demonštráciu toho, čo nás čaká v neďalekej budúcnosti. Vnikol pre jedného zo zákazníkov, nórsku konštrukčnú spoločnosť Veidekke, a ide o jeden z ôsmych objednaných kúskov. Všetky plánuje zaradiť do ostrej prevádzky, aby znížila produkciu emisií CO2 až o 52 ton.

Elektrický bager
Elektrický bager (FOTO Tek.no)
Elektrický bager
Elektrický bager (FOTO Tek.no)

“Je pre nás kľúčové, aby sme využívali nové technológie na znižovanie emisií z nášho strojového parku a na zlepšovanie každodenného života toho, kto ho používa,” prezradil Øivind Larsen, ostrieľaný konštrukčný riaditeľ z Veidekke.

Výrobca novinky tvrdí, že sme zatiaľ nemali príležitosť prísť do kontaktu s tak ťažkým bagrom na elektrickú energiu. Za zverejnením autentických fotografií stojí nórsky server Tek, kde ich nájdete ešte viac.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát
Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať