DNA ako mena: Zdravie môže mať omnoho väčšiu peňažnú hodnotu než si myslíme

LunaDNA je platforma, na ktorú môžte nahrať svoje zdravotné informácie. Za poskytnutie takýchto informácií budete vlastniť istý podiel na spoločnosti.

LunaDNA je platforma, na ktorú môže ktokoľvek nahrať svoje zdravotné informácie. Za poskytnutie takýchto informácií bude dotyčný vlastniť istý podiel spoločnosti.

Vo svete existuje mnoho spoločností, ktoré predávajú zdravotné údaje o svojich zákazníkoch iným spoločnostiam. Príkladom môže byť spoločnosť 23andMe, ktorá si zarobila až 300 miliónov dolárov za poskytnutie takýchto informácií farmaceutickej spoločnosti. Lukratívne dohody zabezpečili spoločnosti obrovské zisky, no ľudia, ktorí súhlasili, že poskytnú svoje údaje, nedostali nič. Startup LunaDNA sa to pokúša zmeniť.

Zdravotné údaje sa stanú menou – ľudia za ne na oplátku dostanú akcie spoločnosti

Za startupom Luna DNA stojí verejnoprospešná spoločnosť LunaPBC, ktorá získala povolenie od Komisie pre cenné papiere a burzy, aby mohla využívať informácie o zdravotnom stave ako peniaze. To, aké akcie si bude môcť užívateľ kúpiť za jeho zdravotné údaje záleží od typu informácií, ktoré poskytne. Ak nahrá 20 dní dát z jeho športového náramku, dostane dve akcie v nominálnej hodnote 0,7 dolára (0,62 €). Tí čo nahrajú celý svoj genóm však dostanú až 300 akcií, čo sa rovná 21 dolárom (18,60 €).

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 prekonal v teste AnTuTu hranicu 1 milióna bodov

Ak sa bude spoločnosti dariť, ľudia budú zarábať

LunaPBC bude tak isto ako 23andMe predávať údaje iným spoločnostiam na výskum. Ak sa však bude spoločnosti dariť, ľudia budú získavať tiež. Ako? Vo forme dividend. Keď totiž budú vlastniť akciu, budú vlastniť aj istý podiel spoločnosti, a tak získavať aj podiel na zisku.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať