Čínsky rover Chang’e-4 bude mať svojho následníka. Z Mesiaca prinesie vzorky

Čína poslala na družicu našej Zeme rover, ktorý má preskúmať jej odvrátenú stranu. Misii sa zatiaľ darí – rover sa úspešne usadil na obežnej dráhe Mesiaca.

Čína poslala na družicu našej Zeme rover, ktorý má preskúmať jej odvrátenú tmavú stranu. Misii sa zatiaľ darí – rover sa úspešne usadil na obežnej dráhe Mesiaca.

Streda bola pre čínsku vesmírnu agentúru úspešná – kozmická loď, ktorá so sebou niesla rover Chang’e-4 bez komplikácií zvládla cestu zo Zeme a usadila sa na obežnej dráhe Mesiaca. Prejsť takúto cestu jej trvalo iba necelých 5 dní. Vyzerá to tak, že misia bude veľmi úspešná.

Dôležité bude ale aj to, čo nám prinesie. Ako prvá bude skúmať odvrátenú stranu Mesiaca, prechádzať sa po jeho povrchu a zbierať o ňom informácie, ale taktiež sa bude pokúšať záhradkárčiť. Čínski úradníci zatiaľ neoznámili presný dátum alebo miesto pristátia, no očakávame, že mesačného povrchu sa dotkne na začiatku januára 2019 v obrovskom krátere Von Kármán.

TIP REDAKCIE
Poznámky Alberta Einsteina ku teórii relativity vydražili za rekordnú cenu: Predali sa za 11,6 milióna eur

Čína plánuje aj ďalšiu misiu

Ďalšia misia, ktorú Čína plánuje bude vykonávať rover s názvom Chang’e-5, teda následník Chang’e-4. Táto misia by mala byť úplne prvou lunárnou misiou, ktorá nám prinesie vzorky mesačného povrchu na Zem. Nebudeme na ne musieť čakať pridlho. Čína misiu plánuje vykonať približne o tomto čase budúceho roka.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať