mesiac

Čína chce byť prvá: Na odvrátenú stranu Mesiaca posiela rover

Z našej Zeme vidíme Mesiac len z jednej strany, ktorá je osvetlená slnečným svetlom. Čo sa však ukrýva na tej odvrátenej?

Nočná obloha sa často pýši hneď niekoľkými nebeskými telesami. Mesiac medzi nimi zastáva veľmi dôležitú rolu. Zo Zeme ho však vidíme len z jednej strany, ktorá je osvetlená slnečným svetlom. Čo sa však ukrýva na tej odvrátenej?

Aj keď vieme ako tmavá strana vyzerá, nevieme, čo sa na nej presne nachádza. Ak teda všetko pôjde podľa plánu, čínska vesmírna agentúra už 8. decembra vyšle na vždy tmavú stranu Mesiaca vesmírny rover. Ak pristane bez ťažkostí, bude zároveň aj prvým, ktorý sa na odvrátenej strane ocitne.

Lunárny výskum bude vyžadovať lepšie rádiové spojenie

Čína oznámila, že na Mesiac poletí rover s názvom Chang’e-4 , ktorý mal byť záložnou misiou pre rover Chang’e-3. Ten bol v roku 2013 vyslaný na Mesiac, aby zbieral poznatky o jeho povrchu. Ťažkosti však môže spôsobovať signál medzi roverom a Zemou. Podľa vedcov bude práve Mesiac blokovať väčšinu rádiovej komunikácie. Čína tento problém vyriešila veľmi jednoducho – bude sa spoliehať na satelit, ktorý sa stane prostredníkom informácií.

TIP REDAKCIE
NAŽIVO: Sledujte tento livestream a získajte 30 % zľavu na hodinky Galaxy Watch 4!

Rover záhradkár

A aký výskum bude rover vykonávať? Nielenže bude porovnávať kompozíciu mesačného povrchu s tou na svetlej strane, ale zasadí aj 3 kilogramy semienok. Medzi nimi sa budú nachádzať aj larvy priadky morušovej, aby vedci mohli zistiť či majú šancu na Mesiaci prežiť a rásť. Ak pôjde všetko podľa plánu, táto výsadba sa uskutoční na južnom póle Mesiaca, v 2 500 kilometrovom kráteri s názvom Von Kármán.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať