Xpeng G3

Čínsky startup spustil výrobu kópie Modelu X od Tesly, stojí iba 29 000 €

Čínska spoločnosť Xiaopeng Motors po novom prezradila, že spúšťa sériovú výrobu avizovaného SUV na elektrickú energiu, ktoré vyzerá ako Tesla Model X.

Čínska spoločnosť Xiaopeng Motors po novom prezradila, že spúšťa sériovú výrobu avizovaného SUV na elektrickú energiu, ktoré vyzerá ako Tesla Model X. Predovšetkým vtedy, keď sa pozriete na interiér Xpeng G3, kde sú tiež dva displeje s veľmi podobnou veľkosťou a s podobným tvarom.

Nejakú tu podobu ale nájdete aj na karosérii či prednej maske, pričom Electrek okrem iného spomína i identicky vyzerajúce panoramatické sklo. Výnimkou nie sú vraj dokonca ani batérie.

Zakladateľ startupu, Henry Xia, ešte dávnejšie otvorene priznal, že ich pri vývoji Xpeng G3 inšpirovali elektromobily od vizionára Elona Muska a technologické riešenia v sprístupnených patentoch jeho automobilky. Cenovku sa im však podarilo dostať na podstatne nižšiu úroveň, pretože táto čínska alternatíva stojí po prepočte iba niečo okolo 29 000 €.

Xpeng G3
Xpeng G3 (FOTO via Electrek.co)
Xpeng G3
Xpeng G3 (FOTO via Electrek.co)
Xpeng G3
Xpeng G3 (FOTO via Electrek.co)

Používateľ to, samozrejme, pocíti i na akcelerácii alebo dojazde. Jedno aj druhé je v porovnaní s Modelom X podstatne slabšie. O akých číslach sa tu teda bavíme?

TIP REDAKCIE
Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie

Pri krotkej nohe až 550 km

SUV od Tesly zrýchli z rovnej nuly na necelých 100 km/h behom necelých troch sekúnd, zatiaľ čo Xpeng G3 dosiahne rýchlosť 50 km/h až za 3,8 sekundy. Výrobca neudáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h, preto sú k dispozícii tak divné čísla.

Keď padne reč na dojazd, tak 100 kWh Tesla Model X prejde podľa štandardu NEDC na jedno plné nabitie viac ako 540 kilometrov. Cenovo dostupnejšia alternatíva s najväčším akumulátorom pre zmenu zhruba o 200 kilometrov menej. Ak by sme si ale podľa slov spoločnosti Xiaopeng Motors dávali pozor na nohu, tak to vieme zlepšiť až na 550 kilometrov.

Sériová výroba SUVčka Xpeng G3 už podľa dostupných informácií priamo od startupu odštartovala, čo zároveň platí i o spustení dodávok ku koncovým zákazníkom.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať