The gantry arms are raised into position to secure the Soyuz booster rocket and MS-11 spacecraft on the launch pad, as seen in this long exposure, Sat. Dec.1, 2018 at the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. Launch of the Soyuz rocket is scheduled for Dec. 3 and will carry Expedition 58 Soyuz Commander Oleg Kononenko of Roscosmos, Flight Engineer Anne McClain of NASA, and Flight Engineer David Saint-Jacques of the Canadian Space Agency (CSA) into orbit to begin their six and a half month mission on the International Space Station. Photo Credit: (NASA/Aubrey Gemignani)

Dnes ráno vzlietla do vesmíru raketa Sojuz. Na jej palube sa nachádzali traja astronauti s pomerne jednoduchým cieľom – dosiahnuť vesmírnu stanicu ISS (International Space Station).

Prečo je ale okolo štartu tejto rakety také „halo“? Ten totiž prichádza len niekoľko týždňov po jej predchádzajúcom zlyhaní krátko po vzlete.

Anne McClain, Davit Saint-Jacques a Oleg Kononenko dosiahli úrovne orbitu krátko po bezproblémovom štarte z Kazachstanu približne na obed slovenského času.

Všetko podľa plánov

Tentokrát, našťastie, prebehlo všetko podľa plánov. Všetci traja astronauti dorazili do cieľovej destinácie v naprostom poriadku, čo dokazuje aj tweet Alexandra Gersta.

Ako sme spomenuli, predchádzajúci štart rakety až tak šťastlivý nebol. Na palube sa v tom čase nachádzali dvaja astronauti, a to Nick Hague a Alexej Ovčinin. Celá operácia však musela byť krátko po štarte prerušená, keďže časť rakety sa neoddelila tak ako bolo plánované. Obaja astronauti museli pretrpieť nepríjemnú, no bezpečnú cestu späť na Zem.

Kompletný priebeh štartu a následného letu si môžeš pozrieť priamo tu: