Bunková imunoterapia: Preprogramované bunky kože budú bojovať s rakovinou

Vedci vyvinuli proces, vďaka ktorému sa ľudské kožné bunky dokážu premieňať na bunky imunitného systému. Výskum zabezpečí liečbu rakoviny imunoterapiou.

Univerzita vo Švédsku vyvinula proces, vďaka ktorému sa ľudské kožné bunky dokážu premieňať na bunky imunitného systému.  Výskum by mohol viesť k bezpečnejšej liečbe rakoviny imunoterapiou.

V ľudskom organizme sa pohybujú T-bunky, bez ktorých by sme nedokázali bojovať proti rôznym chorobám. Tieto bunky sa spoliehajú na sentinely imunitného systému, takzvané dendritové bunky, ktoré majú za úlohu vyhľadať a označiť podozrivé bunky v našom tele, kvôli ktorým by sme mohli ochorieť.

Pri imunoterapii, liečebnom postupe proti rakovine, je proces v našom tele vedený k tomu, aby naše vlastné telá, a teda naše vlastné bunky, napadli tie rakovinotvorné. Bojovať proti rakovine len pomocou nášho imunitného systému však nie je jednoduché. Rakovina niekedy zapríčiní to, že bunky, ktoré majú vysielať signál T-bunkám, aby sa naše telo bránilo, sa správajú nezvyčajne a nefungujú. Existuje tak vysoká šanca, že liečbu imunoterapiou naše telo úplne odmietne.

Preprogramovanie buniek zabezpečí to, že sa šanca takéhoto odmietnutia drasticky zníži

Proces, ktorý vyvinuli vo Švédsku je nazývaný priame preprogramovanie a nie je len efektívne, ale aj rýchle. “Z tkaniva odobraného z kože môžeme kultivovať milióny buniek a preprogramovať ich na dendritové bunky, a to len za 9 dní,” tvrdí Filipe Pereira, líder výskumného tímu.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Ďalšia vlna podvodných SMS. Týka sa to všetkých ľudí, takto vyzerajú!

To, že by telo odmietlo jeho vlastné bunky je málo pravdepodobné. Bunková imunoterapia je relatívne nová možnosť liečby rakoviny. Výskum švédskej univerzity by tak mohol ponúknuť v oblasti imunoterapie nové možnosti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať