Sonda InSight

AUDIO Vypočuj si vďaka sonde InSight zvuk vetra z Marsu

Po nedávno zverejnených fotografiách povrchu červenej planéty sme sa vďaka sonde InSight dopracovali aj k autentickému záznamu zvuku vetra.

Po nedávno zverejnených fotografiách povrchu červenej planéty sme sa dopracovali aj ku zvuku vetra, ktorý vraj dosahoval rýchlosť okolo 24 kilometrov za hodinu. Sonde InSight a jej senzorom sa tak podarilo niečo, čo sa na Marse ešte zatiaľ neudialo.

Za záznamom stojí snímač tlaku vzduchu, ktorý zachytil vibrácie vetra priamo, zatiaľ čo tiež prítomný seizmometer zaznamenal vibrácie vytvorené pohybom solárnych panelov. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že NASA nazýva sondu gigantickým uchom.

Nahrať zvuk vetra sa dá len krátko po pristáti sondy, pretože keď začne byť seizmometer plne aktívny, bude umiestnený pod špeciálnou pokrývkou a vibračný šum techniky začne byť od tej chvíle aktívne filtrovaný. Išlo navyše o úplnú náhodu, nie plánovaný zámer.

“InSight slúži ako gigantické ucho,” prezradil jeden z členov vedeckého tímu Tom Pike na margo zachyteného zvuku, pričom dodal, že “solárne panely na bočných stranách reagujú na kolísanie tlaku vetra.”

Zvuk marťanského vetra zverejnila americká agentúra NASA priamo na svojom Twitter profile. Server Engadget odporúča siahnuť po slúchadlách alebo použiť subwoofer.

TIP REDAKCIE
Rusko vyšetruje Netflix, nepáčia sa mu filmy s LGBT tematikou
Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať