iPhone XR

Apple čelí ďalšej žalobe: Tentokrát kvôli výrezu v displeji

Spoločnosť Apple má so súdnymi konaniami možno viac skúseností ako by si želala.

Spoločnosť Apple má so súdnymi konaniami možno viac skúseností ako by si želala. Aktuálne rezonujú hlavne patentové spory so spoločnosťou Qualcomm, ktoré dokonca vyústili do predbežného zákazu predaja niektorých modelov iPhone v Číne.

Netrvalo dlho a Apple čelí ďalšej žalobe, ktorá sa dotýka smartfónov iPhone. Jej predmet pôsobí možno malicherne, no môže byť inšpiráciou pre zmeny v oblasti propagácie a marketingu produktov.

Autori žaloby podanej na súde v severnej Kalifornii sa domnievajú, že Apple klamlivo prezentuje niektoré hardvérové aspekty najnovších smartfónov iPhone. Konkrétne ide o veľkosť uhlopriečky, počet pixelov a výrez obrazovky smartfónov iPhone X, iPhone Xs a iPhone Xs Max. Modelu iPhone Xr sa z nejakého dôvodu žaloba netýka.

Žalujúcej strane sa napríklad nepáči slogan Apple, ktorý naznačuje, že displej smartfónov iPhone zaberá celú prednú stranu zariadenia. Podľa navrhovateľov je takýto slogan technicky nesprávny, keďže majú smartfóny v displeji výrez a viditeľné okraje.

displej
scribd.com

Propagácia zariadení bola navyše navrhnutá tak, aby tieto elementy nebolo vidieť. Výber pozadia pre domácu obrazovku a perspektíva, v akej marketingové materiály smartfóny zobrazujú, majú výrez účelovo zakrývať.

zaloba
scribd.com

Nesprávna uhlopriečka aj počet pixelov

Podľa navrhovateľov Apple dokonca propaguje nesprávnu uhlopriečku displeja a počet jeho pixelov. 5,85-palcová uhlopriečka má mať v skutočnosti 5,66-palca. Zaoblené vnútorné rohy obrazovky totižto uhlopriečku skracujú o približne 1/16 palca.

TIP REDAKCIE
Až 5 nových PC? Apple to budúci rok roztočí naplno

Plocha obrazovky, ktorá je vyhradená pre aplikácie, má byť o 10 percent menšia. Apple hovorí, že má 2436 x 1125 pixelov, žalujúci 2195 x 1125 pixelov. Dokumentácia k žalobe je prístupná online, pričom obsahuje ďalšie námietky a obrazové materiály, ktoré majú „klamlivý marketing“ dokazovať.

iphone
scribd.com

Výrobca Apple sa zatiaľ k žalobe nevyjadril a možno tak nakoniec ani neučiní. Ukryť výrez a okraje za tmavé pozadie OLED obrazovky môže pôsobiť lišiacky. Čo sa týka veľkosti uhlopriečky a prípadného počtu pixelov istej časti zobrazovacej plochy, výrobcovia často uplatňujú vlastnú metodiku výpočtu.

Apple napríklad pri najnovších zariadeniach iPhone na svojich oficiálnych stránkach uvádza:

Displej má zaoblené rohy, ktoré ladia s nádherným zakrivením celkového dizajnu a tieto rohy sú súčasťou štandardného obdĺžnika. Pri meraní akoby sa jednalo o štandardný obdĺžnik, uhlopriečka obrazovky má dĺžku 5,85 palca (iPhone Xs), resp. 6,46 palca (iPhone Xs Max). Skutočná zobrazovacia plocha je menšia.

Túto poznámku nájdete na konci stránky a zobrazená je veľmi malým písmom formou vysvetliviek k prezentovaným hardvérovým vlastnostiam zariadenia.

Ako súd so žalobou naloží je zatiaľ vo hviezdach. „Mega proces“ by sme ale asi neočakávali.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať