Sprchové hlavice skrývajú nepríjemné tajomstvo: Môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy

Odborníci z University of Colorado Boulder zistili, že sprchové hlavice, ktoré má azda každá domácnosť schovávajú nepríjemné tajomstvo.

Odborníci z University of Colorado Boulder zistili, že sprchové hlavice, ktoré má azda každá domácnosť, schovávajú nepríjemné tajomstvo. Sú nimi mikróby, ktoré sa v nich schovávajú.

Predmetom štúdie boli hlavne mikróby z rodu Mycobacterium (netuberkolózne mykobaktérie NTM). Tieto baktérie sú pre ľudí zväčša nezávadné, no asi ako pri všetkom, aj v tomto prípade tu sú výnimky. Niektoré z baktérií totiž môžu spôsobiť niečo, čomu sa hovorí NTM pľúcna infekcia.

Rozdiely medzi Európou a USA

Vedci analyzovali celkom 656 vzoriek pochádzajúcich z USA a rôznych častí Európy. Zamerali sa na mikrobiálnu DNA a chemický rozbor vody. Preukázalo sa, že výskyt nebezpečnejších baktérií je pravdepodobne viazaný na vodu, ktorú daná domácnosť používa.

V USA bol totiž výskyt NTM podstatne vyšší, čo môže byť spôsobené spôsobom dezinfekcie vody. Za „veľkou mlákou“ sa totiž častejšie využíva chlór, voči ktorému sú NTM rezistentné.

TIP REDAKCIE
InoBat získa výrobnú linku od Wuxi Lead, dodával aj pre Teslu či Nissan

Kovové vs plastové hlavice

Zaujímavým zistením bol aj fakt, že NTM sa darí hlavne na kovových hlaviciach. Vedci tento jav pripisujú faktu, že plastové hlavice majú v sebe chemikálie, ktoré pomáhajú živé kultúry regulovať. Ako pri všetkých štúdiách, aj tu je nutné dodať, že nateraz nejde o jasný dôkaz o tom, že sprchové hlavice spôsobujú pľúcne infekcie. Ide skôr o koreláciu súvislostí.

Štúdia však pokračuje ďalej, preto sa dá očakávať, že v budúcnosti prídu konkrétnejšie výsledky.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať