Ilustračný obrázok

Vedcom sa podaril husársky kúsok: Do DNA baktérií zakódovali film

Vedcom sa podaril nevídaný kúsok. Do DNA živých baktérií E.coli vôbec prvýkrát zakódovali primitívny film, ktorý sa dá spätne prehrať.

Vedcom sa podaril nevídaný kúsok. Do DNA živých baktérií E.coli vôbec prvýkrát zakódovali primitívny film, ktorý sa dá spätne prehrať.

Z buniek by nová metóda mohla spraviť akési rekordéry záznamu biochemických procesov prebiehajúcich vnútri tela. „Chceme bunky premeniť v historikov,“ uvádza jeden z členov tímu, neurológ Seth Shipman. „Máme víziu biologického pamäťového systému, ktorý by bol oveľa menší a všestrannejší než dnešná technológia“. Znie to veľmi zaujímavo, o tom niet pochýb.

Vedcom sa nový trik s bakteriálnou DNA podaril veľmi šikovne. Každý pixel animácie bežiaceho koňa previedli do kódu DNA. Následne použili techniku CRISPR, potom vložili do genómu baktérií E.coli. Celý „film“ mal síce len 5 snímok, no tak či tak to bol obrovský úspech. Zaujímavé je, že keď sa baktérie začali replikovať, film sa previedol aj na ďalšie generácie.

TIP REDAKCIE
Vedci vyvinuli nový implantát: Po zavedení do tela sa rozpustí

Po týždni (to je pri baktériách celá večnosť) sa vedcom podarilo získať späť ich kód, ktorý bol porušený len z 10 %.

Reálne využitie pochopiteľne nebude tkvieť v prehrávaní bežiaceho koňa. Vedci by novú technológiu chceli využiť v zaznamenávaní zmien v genetickom kóde ovplyvňujúcom napríklad vývoj neurónov či iných buniek. Zároveň by vďaka tomu bolo možné predpovedať príchod rôznych zdravotných problémov a dokonca podniknúť kroky, ktoré by ich prípadnému prepuknutiu mohli predchádzať.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať