Studená sprcha je už veľmi dlho vnímaná ako zdravý spôsob štartu nášho dňa. Podľa výskumov nám pomáha znížiť depresiu a úzkosť, zlepšiť obeh krvi v tele, a taktiež posilňovať náš imunitný systém. Problém je len jeden – nie je to práve príjemná záležitosť.

To, čo sa deje, keď sa ráno postavíte do sprchového kúta či vane a pustíte si na seba studenú vodu je to, že vaša pokožka sa „stiahne“, zvýši sa vám tep srdca, taktiež vás môže zaliať nával adrenalínu, dokonca až paniky, a začnete si všímať že sa vám dýcha omnoho ťažšie.

Prvé testy o pokus liečby stresu pomocou ponorenia do studenej vody však ešte musia byť vykonané, ale teória a všetka veda za tým hovorí, že po opakovanom vystavovaní sa studenej vode sa budete lepšie vyrovnávať so stresom, teda aj s vypätými situáciami, ale taktiež dokonca aj s hormonálnymi zmenami ktoré sa dejú vo vnútri vášho tela!

Sprchovanie v studenej vode avšak nepomáha len na stres alebo hormonálne zmeny. Pomáha vám aj precvičiť si vaše dýchanie. Keď sa v pondelok postavíte prvýkrát pod studenú sprchu, budete možno lapať po dychu, ale na konci týždňa si všimnete, že už to zvládate skoro tak dobre, ako „bežnú“ sprchu.

Otužovanie sa studenou sprchou doma nie je nijako nebezpečné, ba dokonca vám môže zachrániť život. Celkovo studená sprcha pomáha precvičovať pokožku, pomáha nám taktiež sa vyrovnávať so stresom, vypätými situáciami alebo taktiež aj so zachovaním si chladnej hlavy, čo sa v dnešnej dobe náramne hodí.