InSight
InSight (FOTO NASA/JPL-Caltech)

Vedci z viacerých kútov sveta si zrejme o pár hodín schuti zatlieskajú. Keď pristávací modul vesmírnej agentúry NASA úspešné zaparkuje na povrchu červenej planéty, budú môcť aktivovať technologicky pokročilú sondu InSight, ktorá sa nachádza v útrobách. Jej úloha tkvie v skúmaní vnútornej stavby Marsu.

Preto nie je žiadnym veľkým prekvapením, že je stacionárna. Po pristátí teda zostane na jednom mieste. K tomu by malo dôjsť 26. novembra, čiže už dnes. Celú akciu môžeme navyše sledovať prostredníctvom živého prenosu. Livestream začne byť dostupný od 20:00 nášho času, pričom ho nájdete hneď pod týmto textom.

Sondu zhotovila ostrieľaná americká spoločnosť Lockheed Martin ešte pre misiu, ktorá mala prebehnúť v roku 2016. Nakoniec ju ale odložili na začiatok tohtoročného mája, kedy InSight opustila našu atmosféru. Cesta jej trvala zhruba 7 mesiacov.

Ako už bolo spomínané, úloha stacionárnej sondy InSight spočíva v skúmaní útrob planéty Mars. Vedci chcú s pomocou pokročilej techniky zbierať veľmi cenné dáta, aby ich následne mohli na Zemi analyzovať a vyvodzovať závery, k čomu vďaka nim dospeli. Existuje tu celkom slušná pravdepodobnosť, že prídeme k prelomovým zisteniam.

Sonda InSight (FOTO Lockheed Martin)

Po pristátí na území červenej planéty, ktorému sa hovorí Elysium Planitia, prebehne aktivácia seismometru od francúzskej spoločnosti CNES vrátane tepelnej sondy od špecialistov z nemeckého HP3. InSight čaká ale okrem iného i niekoľko rádiových experimentov so zameraním na skúmanie internej štruktúry vesmírneho objektu. Roboty bude mať teda naozaj dosť.