Čína posúva hru na vyšší level. Krajina si osvojuje technológiu, ktorá dokáže rozpoznať človeka na základe jeho typu postavy či spôsobu jeho chôdze.

Jeden by si povedal, že niečo takéto je nemožné. Čína je najväčším strediskom CCTV kamier, ktorých je po krajine rozmiestených približne 170 miliónov. Polícia nosí Google smart okuliare, ktoré identifikujú podozrivých na jediný pohľad. Najnovšie však nebudú potrebné už žiadne tváre – novej technológii stačí tvar postavy a pár pohybov.

Šikovné rozpoznávanie chôdze používa polícia v Pekingu a Šanghaji. Obyvatelia mu neuniknú ani keby si nasadili obrovskú kapucňu a otočili sa chrbtom. Podľa všetkého má byť technológia, podobne ako smart okuliare, používaná na hľadanie podozrivých či kriminálnikov. Bola vyvinutá čínskym AI startupom Watrix, ktorý tvrdí, že je schopná identifikovať jednotlivcov nachádzajúcich sa aj vo výške 50 metrov a s už existujúcimi rozpoznávacími systémami má pomôcť ľuďom zákona k efektívnejšej práci v rušnom prostredí.

TIP REDAKCIE
Číňania milujú Teslu: Elektromobil Model 3 sa predáva ako teplé rožky

Čínske médiá však tvrdia, že technológia môže byť použitá aj na iné účely

Podľa čínskych médií chce krajina používať rozpoznávanie jednotlivcov na kontrolovanie svojich ľudí. Obviňujú čínsku vládu z toho, že používa svoje databázy a technológie rozpoznávania tváre na kontrolu menšín. Systém, ktorý sa rozmiestnil v Sin-ťiang, provincii, ktorá je domovom 10 miliónov moslimov, je údajne navrhnutý tak, aby informoval úrady, keď sa takýto ľudia pohybujú mimo miesta svojich domovov a práce.

Čína je taktiež obvinená zo zadržiavania niekoľkých miliónov moslimov v „reedukačných“ táboroch, a to práve v tejto provincii. Nie je jasné, či sa do nej dostala aj technológia rozpoznávania chôdze, no ak ešte nie, nebude to trvať dlho.