Lietajúci elektromobil od Audi

Zabudnite na kolesá: Audi testuje samojazdiaci elektromobil, ktorý vie lietať

Nemecká automobilka Audi začala s testovaním svojho ďalšieho veľkého počinu. Tentokrát však nebude reč o konvenčnom osobnom vozidle so spaľovacím motorom.

Nemecká automobilka Audi začala s testovaním svojho ďalšieho veľkého počinu. Tentokrát však nebude reč o konvenčnom osobnom vozidle so spaľovacím motorom, ale o akomsi hybride medzi helikoptérou a elektromobilom, ktorý navyše riadi iba umelá inteligencia.

Za týmto technologicky pokročilým počinom stojí trojica spoločností. Audi, Airbus a Italdesign spojili sily, aby priniesli na svet moderný taxík pre väčšie mestá, kam sa presúva čoraz viac ľudí. Ich dielo dokáže jazdiť aj lietať, aby vedelo poskytnúť čo najrýchlejšie a zároveň i najpohodlnejšie cestovanie z jedného miesta na druhé.

Celé to funguje tak, že hybrid obmieňa kolesá s vrtuľami. Všetko záleží iba od toho, čo v danej chvíli potrebuje. Ak mu v ceste stojí prekážka, prepravný pod s pasažiermi pripojí k lietajúcemu pohonu a je po problémoch.

Verejnosť mala ale zatiaľ možnosť vidieť v akcii iba zmenšený prototyp (mierka 1:4), čo prebehlo počas podujatia Amsterdam Drone Week. Nie je sa ani čomu čudovať, keďže toto netradičné hybridné vozidlo vo vzduchu pripomína klasický dron na diaľkové ovládanie.

Bude z neho realita

Web Electrek tvrdí, že tento futuristický taxík začali dokonca už aj testovať priamo v teréne. Nevieme však nič o tom, kde ho realizujú a ani dokedy to potrvá. Zatiaľ máme totiž k dispozícii iba zábery vrátane autentických videí.

Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi

Keď testovanie skončí, z taxíku bude produkt, ktorý by mal byť pripravený na celodennú prevádzku. Jeho príchod avizuje dokonca i Dr. Bernd Martens, člen predstavenstva nemeckej automobilky. Musíme si vraj už len počkať na dokončenie náročného vývoja.

“Lietajúce taxíky sú na ceste. V Audi sme o tom presvedčení. Stále viac ľudí sa sťahuje do miest. A viac a viac ľudí bude vďaka automatizácii mobilných. Starší občania, deti a ľudia bez vodičského preukazu budú chcieť využívať pohodlné robotické taxíky. Ak sa nám podarí dosiahnuť inteligentné rozdeľovanie dopravy medzi cestami a vzdušným priestorom, ľudia a mestá môžu mať z toho rovnaký prospech,” preradil na margo prichádzajúceho trendu v doprave.

Total
13
Zdieľaní