Lietajúci elektromobil od Audi

Zabudnite na kolesá: Audi testuje samojazdiaci elektromobil, ktorý vie lietať

Nemecká automobilka Audi začala s testovaním svojho ďalšieho veľkého počinu. Tentokrát však nebude reč o konvenčnom osobnom vozidle so spaľovacím motorom.

Nemecká automobilka Audi začala s testovaním svojho ďalšieho veľkého počinu. Tentokrát však nebude reč o konvenčnom osobnom vozidle so spaľovacím motorom, ale o akomsi hybride medzi helikoptérou a elektromobilom, ktorý navyše riadi iba umelá inteligencia.

Za týmto technologicky pokročilým počinom stojí trojica spoločností. Audi, Airbus a Italdesign spojili sily, aby priniesli na svet moderný taxík pre väčšie mestá, kam sa presúva čoraz viac ľudí. Ich dielo dokáže jazdiť aj lietať, aby vedelo poskytnúť čo najrýchlejšie a zároveň i najpohodlnejšie cestovanie z jedného miesta na druhé.

Celé to funguje tak, že hybrid obmieňa kolesá s vrtuľami. Všetko záleží iba od toho, čo v danej chvíli potrebuje. Ak mu v ceste stojí prekážka, prepravný pod s pasažiermi pripojí k lietajúcemu pohonu a je po problémoch.

Verejnosť mala ale zatiaľ možnosť vidieť v akcii iba zmenšený prototyp (mierka 1:4), čo prebehlo počas podujatia Amsterdam Drone Week. Nie je sa ani čomu čudovať, keďže toto netradičné hybridné vozidlo vo vzduchu pripomína klasický dron na diaľkové ovládanie.

TIP REDAKCIE
Moderna má začiatkom roka 2022 vydať upravenú vakcínu proti variantu Omikron

Bude z neho realita

Web Electrek tvrdí, že tento futuristický taxík začali dokonca už aj testovať priamo v teréne. Nevieme však nič o tom, kde ho realizujú a ani dokedy to potrvá. Zatiaľ máme totiž k dispozícii iba zábery vrátane autentických videí.

Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi
Lietajúci elektromobil od Audi

Keď testovanie skončí, z taxíku bude produkt, ktorý by mal byť pripravený na celodennú prevádzku. Jeho príchod avizuje dokonca i Dr. Bernd Martens, člen predstavenstva nemeckej automobilky. Musíme si vraj už len počkať na dokončenie náročného vývoja.

“Lietajúce taxíky sú na ceste. V Audi sme o tom presvedčení. Stále viac ľudí sa sťahuje do miest. A viac a viac ľudí bude vďaka automatizácii mobilných. Starší občania, deti a ľudia bez vodičského preukazu budú chcieť využívať pohodlné robotické taxíky. Ak sa nám podarí dosiahnuť inteligentné rozdeľovanie dopravy medzi cestami a vzdušným priestorom, ľudia a mestá môžu mať z toho rovnaký prospech,” preradil na margo prichádzajúceho trendu v doprave.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať