Majú toho ľudia dosť? Apple rieši vážny problém, lepšie sa predávajú staršie a lacnejšie iPhony

Nový iPhone sa nepredáva tak, ako by si Apple prial.

0
iPhone XR
iPhone XR

Apple má momentálne riešiť problém týkajúci sa jednej z jeho noviniek – iPhone XR. Najlacnejšia z troch predstavených noviniek vraj ľudí nemala zaujať tak ako sa očakávalo. Apple preto oslovil firmy, ktoré smartfón vyrábajú (Foxconn a Pegatron) aby nateraz neotvárali plánované výrobné linky.

Foxconn mal iPhone XR začať vyrábať na 60-tich výrobných linkách, čo nakoniec skresal na 45 liniek. Apple výrobcu informoval, že toľko vyrobených kusov nateraz jednoducho nepotrebuje. Foxconn tak bude vyrábať približne 100 000 kusov denne, čo je o 20 % až 25 % menej než sa očakávalo.

Podobnú správu Apple poslal aj taiwanskej spoločnosti Pegatron, ktorú požiadal, aby nateraz zastavila výrobu. Naopak, americká firma oslovila spoločnosť Wistron, ktorej odkázala, aby boli pripravení na neočakávané objednávky. Zvláštne na tom všetkom je však niečo úplne iné.

Predávajú sa staršie, lacnejšie modely

Apple si totiž vyžiadal zvýšenie produkcie starších modelov Apple iPhone 8 a 8 Plus. Všetci výrobcovia majú spolu vyrobiť až o 5 miliónov viac kusov než sa očakávalo. Tento štvrťrok by sa tak namiesto 20 miliónov kusov iPhone 8 a 8 Plus malo vyrobiť až 25 miliónov kusov.

Nové iPhony to majú ťažké. Celkovo sa má dodávateľský reťazec v porovnaní s iPhone X pripraviť na približne 20-percentný medziročný pokles objednávok súčiastok pre iPhone XS a XS Max. To pre Apple aj napriek úžasným predajným číslam neveští nič dobré.