Nové EMUI 9

RECENZIA EMUI 9 s Android Pie: Nové gestá a rýchlejšie aj krajšie UI

Podobne ako iný výrobcovia smartfónov, aj Huawei pracuje na svojej ďalšej veľkej aktualizácii pre svoju grafickú nadstavbu EMUI. Aká teda je?

Podobne ako iní výrobcovia smartfónov, aj Huawei pracuje na svojej ďalšej veľkej aktualizácii pre svoju grafickú nadstavbu EMUI. Nový aktualizačný balíček ponesie názov EMUI 9 a bude stáť na základoch najnovšej verzie operačného systému Android pod označením 9 Pie.

Nám sa podarilo dostať do uzatvoreného testovania a vďaka tomu teraz prinášame naše prvotné postrehy. Čo všetko je teda v porovnaní s EMUI 8 iné?

V prvom rade musím spomenúť, že ide o beta verziu, kde chýbajú niektoré funkcie. Nenašiel som v nej HiVision a ani softvérovú novinku pre sledovanie toho, koľko času trávime s jednotlivými aplikáciami alebo mobilnými hrami. Musíme však uznať, že EMUI 9 pozostáva z podstatne rýchlejšieho aj vizuálne krajšieho používateľského prostredia, ktoré funguje ako švajčiarske hodinky. Poďme sa teda pozrieť na detaily.

Krajšie a svižnejšie UI

Čo je teda iné? Po prvom zapnutí Mate 10 Pro s Android 9 Pie som si všimol premiestnenie systémových ikoniek. Úroveň Wi-Fi signálu a signálu s mobilnou sieťou mobilného operátora sa presunuli do ľavej časti obrazovky. Po novom sú teda umiestnené pri notifikačných ikonkách, nie pri čase a batérii ako v EMUI 8. Výrobca chce zrejme po príchode výrezov zjednotiť prostredie pre všetky typy dostupných displejov. S takýmto rozložením prišiel najskôr modelový rad P20.

EMUI 8

EMUI 9

Veľkou vizuálnou zmenou prešlo používateľské prostredie aplikácie fotoaparátu. Inžinieri z Huawei použili presne to isté, ktorým disponuje vlajková loď Huawei P20. Okolo spúšte pribudlo pozadie v štýle kože, AI rozpoznáva o 6 scén viac a prepínanie foto režimov prebieha prostredníctvom šikovného rolovania s veľmi príjemnou animáciou. Mne osobne sa to takto páči oveľa viac, predovšetkým kvôli intuitívnejšiemu ovládaniu.

Nejaké tie menšie vizuálne zmeny si ale všimnete aj vo výsuvacej lište s rýchlymi nastaveniami, kde majú tlačidlá okolo seba viac priestoru. To isté však môžem povedať i o hlavných nastaveniach, kde je pre zmenu cítiť viac minimalizmu a vidieť trošku viac pestrejších farieb. Ináč všetko po starom.

Jednou z tých najzaujímavejších inovácií je bez akýchkoľvek debát zrýchlenie otvárania aplikácií. Keď som po inštalácii aktualizácie stlačil ikonku Instagramu, nechcel som veriť vlastným očiam. Tak bleskovú reakciu od stlačenia displeja až po otvorenie prostredia aplikácie som zažil naposledy s iPhone 8 Plus. V takom prípade sa však nie je čomu čudovať, pretože ho poháňa špičkovo vyladený systém iOS. Huawei to teda dokázal aj s Androidom a za to si teraz zaslúži veľký potlesk.

Takto vyzerajú čísla priamo od výrobcu. Osobne si myslím, že sú ešte trošku lepšie.

Zrýchlenie som ale nepocítil iba pri otváraní aplikácií. Systém bol svižnejší pri takmer všetkom, čo som s ním robil. A to ide ešte len o nedokončenú betu.

Gestá z Android 9 Pie

Ďalšiu veľkú inováciu z nadstavby EMUI 9 reprezentujú dotykové gestá z Android 9 Pie. Používateľ má v hlavných nastaveniach po novom na výber viac možností, ako si upraviť systémovú navigáciu v spodnej časti obrazovky. Navigáciu tromi softvérovými tlačidlami môže nahradiť za navigáciu jedným tlačidlom alebo prostredníctvom spomínaných gest. Výber tu záleží iba od toho, čo preferuje.

Dotykové gestá tu fungujú viac menej tak isto, ako fungujú aj v najčerstvejšej verzii operačného systému Android bez jedinej úpravy. Keď si ich aktivujete, v tom okamihu zmiznú všetky tri navigačné tlačidlá.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!
Nové EMUI 9
Nové EMUI 9 (FOTO Marek Urban)

Multitasking sa potom sprístupní krátkym potiahnutím prsta zo spodnej strany obrazovky smerom nahor, pričom listovanie prebieha vodorovne, nie vertikálne. Prst však ešte treba po potiahnutí chvíľu podržať na jednom mieste. A niečo podobné platí i o návrate na domovskú obrazovku s ikonkami. Tentokrát však už bez držania prstu na displeji. Keďže máme česť s celkom veľkou zmenou, treba si na to všetko najskôr poriadne zvyknúť. Dovtedy z toho budete mať poriadny šalát.

Ja si nové gestá neviem po pár dňoch používania vynachváliť, pretože sú praktickejšie aj intuitívnejšie ako tradičné stláčanie softvérových tlačidiel.

Chýbajúce funkcie

Ako už bolo spomínané, v súčasnej beta verzii EMUI 9 chýbajú dve zásadné softvérové novinky. Tou prvou je HiVision, druhou zase Digital balance.

HiVision, ako už napovedá samotný názov, dokáže identifikovať historické pamiatky alebo umelecké obrazy, aby nám potom o nich povedal zopár zaujímavých informácií. O rozpoznávanie sa tu stará umelá inteligencia, ktorá je v tom vraj naozaj dobrá. Vyskúšať sme si to však zatiaľ nemohli.

Funkcionalita HiVision

Funkcionalita Digital balance slúži na stráženie nášho digitálneho života. Ak sa niekomu zdá, že to preháňa s používaním smartfónu, tak si v tomto prípade príde na svoje. Táto novinka mu totiž ponúkne štatistický prehľad nad tým, čo s ním počas dňa robí, či príležitosť nastaviť používateľský limit. O čo ide?

Funkcionalita Digital balance

Nastavenia limitu v Digital balance znamená, že si my sami určíme, kedy nás má smartfón upozorniť na preháňanie s jeho používaním. Ak naše limity prekročíme (napríklad 1 hodina Instagramu denne), v tom okamihu sa automaticky aplikujú vopred definované opatrenia. Aj tie teda záležia len a len od nás. Keď si niekto myslí, že to so smartfónom preháňa až príliš, tak si môže nastaviť obmedzovanie používania aplikácií a je po problémoch.

Za zmienku tu ale stojí aj Wind Down. Ide o celkom zaujímavú funkcionalitu, ktorá dá obrazovke pred nami šedý nádych. A opäť len vtedy, kedy jej to dovolíme. V nastaveniach iba určíme čas, kedy sa má zapnúť, a čas, kedy sa má vypnúť. Jej cieľ spočíva v tom, aby pred spánkom trošku zrelaxovala náš mozog. Nám by sa potom malo lepšie zaspávať.

Záver

EMUI 9 je predovšetkým o svižnejšom fungovaní nadstavby, citeľne rýchlejšom otváraní aplikácií a nových, veľmi praktických gestách. Áno, nastali aj vizuálne zmeny, tentokrát sú však na vedľajšej koľaji, preto sú drobné a je ich je naozaj len pár.

Nové EMUI 9
Nové EMUI 9 (FOTO Marek Urban)

Výrobca doladil zopár oblastí používateľského prostredia, aby tak vizuálne ladil s novým systémom Android 9 Pie. Nezabudol však ani na integráciu krajšej i schopnejšej aplikácie fotoaparátu z modelu Huawei P20. Pridajte si k tomu ešte aj Digital balance, parádne vyzerajúcu AI funkciu HiVision či vylepšenie grafiky GPU Turbo vo verzii 2.0 a vznikne z toho celkom bohatý balíček užitočných softvérových vylepšení. Je sa teda rozhodne na čo tešiť.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať