torrent

Najstarší aktívny torrent oslavuje 15. narodeniny. Odkazuje na amatérsky film

Torrent ako veľmi jednoduchý a dostupný spôsob pre zdieľanie nielen objemnejších súborov využívajú internetoví užívatelia takmer dve desaťročia.

Torrent ako veľmi jednoduchý a dostupný spôsob pre zdieľanie nielen objemnejších súborov využívajú internetoví užívatelia takmer dve desaťročia. Server TorrentFreak si v týchto dňoch všimol kuriozitu – zrejme vôbec najstarší aktívny torrent.

Indexovacie stránky obsahujúce torrenty v súčasnosti ležia v žalúdku hlavne rôznym vydavateľom a majiteľom autorských práv. Nelegálne šírenie obsahu dominuje najmä v rámci kategórie populárnych filmov a seriálov.

Aj najstarší aktívny torrentový súbor bol, respektíve stále je filmom. V roku 2003 skupina nadšencov z Nového Zélandu vyrobila amatérsky film The Fanimatrix, ktorý bol založený na kultovom sci-fi počine Matrix. Tvorcov stála produkcia filmu 800 dolárov.

Jeden z členov skupiny producentov menom Kai Frost uviedol, že sa im veľkosť filmu ako súboru podarilo znížiť na 150 MB. Aj napriek tomu ale bolo šírenie diela prostredníctvom bežných ciest (HTTP, FTP hosting) veľmi nákladné, až nereálne.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Štát ľuďom začal posielať SMS. Dodržiavajte lockdown, vyzýva v správe
torrent
TorrentFreak

Kai Frost v tej dobre pracoval ako správca siete a natrafil na niečo, čo sa nazývalo BitTorrent. Odlišný princíp zdieľania dát oproti bežným P2P riešeniam sa tvorcovi pozdával. Distribúcia obsahu v tzv. „roji“ užívateľov vyriešila kľúčový problém autorov filmu.

Kai so svojím nálezom oboznámil spolutvorcov a presne 28. septembra 2003 vytvoril torrent, ktorý je dnes súčasťou internetovej histórie. Aj po 15-tich rokoch existencie je torrent v prevádzke s aktívnymi seedermi, teda klientmi v torrentovej sieti, ktorí disponujú kópiou alebo časťou kópie daného súboru.

The Fanimatrix bol vo svojej dobe očividne známym filmom, keďže si ho na týždennej báze stiahlo aj 70 000 ľudí. Kai Frost chce tento torrent držať pri živote aj naďalej, k čomu má tiež prispieť renovácia pôvodnej internetovej stránky venovanej filmu.

Total
44
Zdieľaní
Total
44
Zdieľať