Cesta z plastu

Ekológovia tlieskajú: V Holandsku vznikla cesta z plastového odpadu

V Holandsku sprístupnili prvú cestu na svete, ktorá vznikla vďaka recyklácii obrovskej kôpky použitých fliaš z plastu. Ekológovia hovoria o začiatku novej éry.

Zdá sa, že máme k dispozícii ďalší efektívny spôsob na opätovné využitie neustále rastúceho platového odpadu. V Holandsku totiž sprístupnili prvú cestu na svete, ktorá vznikla vďaka recyklácii obrovskej kôpky použitých fliaš z plastu. Ekológovia hovoria o začiatku novej éry.

Zatiaľ však ide iba o pilotný projekt, preto má úsek pre cyklistov dĺžku len 30 metrov. Vznikol v meste Zwolle a na jeho vybudovanie bolo použitého toľko plastu, koľko by získali z 500 000 fliaš, píše weforum.org. Najlepšie na tom celom ale je, že táto cesta vydrží 2x alebo dokonca až 3x viac ako tradičné cesty z tradičných materiálov.

“Tento pilotný projekt je veľkým krokom smerom k udržateľnej a voči budúcnosti odolnej ceste, ktorá sa vyrába zo zrecyklovaného plastového odpadu,” uviedli na margo novinky investori vo vyhlásení pre média.

Za ambicióznym projektom stojí iniciatíva troch spoločností. Ide o spoluprácu medzi holandskými inžiniermi z KWS, z Wavin a francúzskym ropným gigantom Total. Podporil ich dokonca aj miestny odborník na životné prostredie s menom Guus Velders, preto už onedlho otvoria ďalší cyklistický úsek. Tentokrát ale v dedine Giethoorn.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať