Veterná farma

Až 87 turbín: Táto veterná farma môže poháňať takmer 600 000 domácností

Nad hladinou Írskeho mora začala fungovať najväčšia pobrežná veterná farma na svete. Walney Extension tvorí 87 obrovských veterných turbín.

Nad hladinou Írskeho mora začala fungovať najväčšia pobrežná veterná farma na svete. Walney Extension tvorí 87 obrovských veterných turbín, ktoré spolu zaberajú plochu o veľkosti až 20 000 futbalových ihrísk. A to sa, samozrejme, odráža na jej kapacitách.

Veterná farma dokáže vyprodukovať toľko elektrickej energie, že môže poháňať približne 590 000 miestnych domácností. Server Engadget spomína kapacitu slušných 659 MW.

Výstavba tohto ambiciózneho projektu bola dokončená v stanovenom termíne a v rámci vopred určeného rozpočtu. Za jeho realizáciou stojí špičková dánska spoločnosť s názvom Ørsted, ktorá má víziu, kde poháňa celý svet iba šťava z obnoviteľných zdrojov energie.

“Projekt, dokončený včas a v rámci rozpočtu, predstavuje ďalší dôležitý krok smerom k vízii spoločnosti Østed o svete, ktorý beží na zelenej energii,” uviedol na margo ďalšieho veľkého úspechu jej riaditeľ Matthew Wright.

Pobrežná veterná farma Walney Extension je síce v súčasnosti najväčšou farmou svojho druhu, no príliš dlho to trvať nebude. V týchto dňoch sú totiž rozostavané ďalšie ozrutné projekty, ktorú ju so svojimi kapacitami hravo porazia. Za zmienku tu stojí napríklad Hornsea Project One, pretože keď začnú jeho veterné turbíny naplno fungovať, tak dosiahne výkon úctihodných 1 200 MW. Prevádzka by mala ale odštartovať až v roku 2020.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát
Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať