Veľké medzihviezdne upratovanie: Vesmírny odpad bude zbierať obrovská sieť

V okolí našej planéty sa po niekoľkých desaťročiach nahromadilo poriadne veľké množstvo odpadu. Riešením má byť satelit RemoveDEBRIS.

V okolí našej planéty sa po niekoľkých desaťročiach nahromadilo poriadne veľké množstvo odpadu. Riešením má byť satelit RemoveDEBRIS vyslaný na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v apríli.

Keby na Zem skutočne zavítali mimozemšťania, pomysleli by si o nás, že nie sme veľmi poriadkumilovní. Presvedčilo by ich o tom 7 500 ton nefunkčných a nepoužívaných satelitov či častí rakiet, ktoré sa potulujú po našej obežnej dráhe. Úsilím nejednej vesmírnej organizácie je tento neporiadok upratať, a to nie len kvôli mimozemšťanom.

Satelit, ktorý na ISS pristál už v apríli demonštroval jednu z niekoľkých technológií, ktoré sa zaoberajú problematikou znečistenia. Počas demonštrácie satelit vypustil do vesmíru objekt o veľkosti menšej škatule, ktorá sa správala ako jeho cieľ. On na ňu potom vystrelil sieť podobnú pavučine, ktorá sa okolo objektu obmotala. “Fungovalo to presne tak, ako sme si to predstavovali,” povedal riaditeľ SSC Guglielmo Aglietti. V plnohodnotnej verzii to bude vyzerať tak, že sieť zostane pripojená k satelitu a ten bude pokračovať v zachytávaní odpadkov až pokiaľ sa nevráti spať na Zem.

TIP REDAKCIE
Vedci: Ľadovce sa napriek dobrým tohtoročným podmienkam ďalej topia

Ostatné vesmírne agentúry majú tiež svoje plány na prečistenie “oblohy”

V roku 2019 satelit RemoveDEBRIS predstaví ďalšiu technológiu na zachytávanie odpadu, ktorou má byť harpúna. Ruskí vedci zas budujú obrovský vesmírny laser na drvenie odpadu a NASA pracuje na veľkej plochej fólii, do ktorej dúfa, že vesmírny odpad zabalí. Prečistiť vesmír teda určite nebude na škodu. Opotrebované satelity začínajú prekážať raketám či satelitom na misiách a ak znečistíme okolie planéty ešte viac, môže sa stať, že na nej uviazneme a do vesmíru sa už nedostaneme.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať