Robotická koža je tu: Premení takmer čokoľvek na robota

Výskumníci z univerzity Yale vytvorili robotickú kožu, vďaka ktorej dokážeme priviesť k životu obyčajné veci z každodenného života.

Výskumníci z univerzity Yale vytvorili robotickú kožu, vďaka ktorej dokážeme priviesť k životu obyčajné veci z každodenného života. Možno to znie desivo, no kontrolovať objekty, a teda urobiť z nich robotov za pomoci tohto vynálezu, môže byť zábavné a zaujímavé.

Robotická koža je vyrobená z elastických fólií a dvojice senzorov a ovládačov. Pomocou ovládača dokáže tím výskumníkov prikázať koži rôzne pohyby. Ak tieto fólie teda obmotáme okolo akéhokoľvek predmetu, môžeme ho naprogramovať k pohybu. Podmienkou je však to, aby bol objekt flexibilný, ako napríklad plyšové zvieratko.

Vynález má zatiaľ len zábavnú rolu, no výskumníci si predstavujú aj jej odbornejšie využitie

Praktické aplikácie tohto projektu zahŕňajú technológiu, ktorá by bola dizajnovaná ako oblečenie. Výskumníci si predstavujú napríklad tričko, ktorá by človeku pomohlo zlepšiť držanie tela. Zdravotníctvu by teda istotne pomohla. Druhým využitím by mohol byť vesmír, a keďže výskumníci vytvorili túto robotickú kožu v spolupráci s NASA, je to celkom pochopiteľné. “Jedna z mnohých vecí, ktoré som zvažoval, bola dôležitosť multifunkčnosti, najmä pri prieskupe hlbokého vesmíru, kde môže byť prostredie nepredvídateľné,” tvrdí Kramer-Bottiglio.

TIP REDAKCIE
Nový fenomén? Vlastný čipset plánuje aj Oppo, prísť môže už v roku 2023
Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať