Nokia 3.1

RECENZIA Nokia 3.1 a 5.1: Lacné, no kvalitne prevedené smartfóny

Nokia ešte v máji predstavila vynovené generácie svojich low-end a mid-range smartfónov, kde nechýbal ani model Nokia 3.1 či Nokia 5.1.

Nokia ešte v máji predstavila vynovené generácie svojich low-end a mid-range smartfónov, kde nechýbal ani model Nokia 3.1 či Nokia 5.1. Oba kúsky skončili v našej redakcii a ja musím po niekoľkodňovom teste povedať, že som zostal milo prekvapený. Moje očakávania boli totiž vzhľadom k ich cenovkám naozaj nízke.

Oba smartfóny pozostávajú z kovu, majú však mierne odlišne prevedenú konštrukciu. Nokia 3.1 kombinuje hliníkový rámik so zadnou stranou z plastu, zatiaľ čo Nokia 5.1 dostala hliníkové unibody telo. V oboch prípadoch sú k dispozícii oblé krivky, na dotyk veľmi príjemný matný povrch, kompaktné rozmery a ochranné sklo s oblým 2.5D tvarom. S ergonómiou problém teda nie je. Jeden aj druhý sa počas používania drží naozaj skvele.

Technická špecifikácia Nokia 3.1
 • 5,2″ LCD displej, 310 ppi
 • MediaTek MT6750
 • 2 alebo 3 GB RAM
 • 16 alebo 32 GB úložisko + microSD
 • 2 990 mAh batéria
 • Android 8.0 Oreo
Technická špecifikácia Nokia 5.1
 • 5,5″ LCD displej, 439 ppi
 • MediaTek Helio P18
 • 2 alebo 3 GB RAM
 • 16 alebo 32 GB úložisko + microSD
 • 2 970 mAh batéria
 • Android 8.0 Oreo
Nokia 3.1 a Nokia 5.1
Nokia 3.1 a Nokia 5.1 (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka vizuálneho prevedenia, tak ani ten nezaostáva. Keď zoberiem do úvahy, koľko tieto dva kúsky stoja, tak dostanete podstatne viac muziky ako by ste očakávali. Máloktorý smartfón z tak nízkej triedy vyzerá tak dobre ako Nokia 3.1 a 5.1. Ide o svojský priemyselný dizajn v pekných farebných kombináciách, ktorý dopĺňa množstvo drobných, no skvele premyslených detailov.

Opäť musím teda povedať, že Nokia nezostala svojej povesti nič dlžná. Z konštrukčno-vizuálneho uhla pohľadu ide o kus veľmi poctivej roboty.

Displej

Obe Nokie dostali LCD panel, no s odlišnou uhlopriečkou a odlišným rozlíšením. Model 3.1 ponúka 5,2″ a HD, model 5.1 pre zmenu 5,5″ a Full HD. Nie je tu teda čo chváliť a zároveň ani na čo nadávať.

Používateľ sa môže spoľahnúť na postačujú jemnosť, prirodzene vyzerajúce farby a na takú veľkosť uhlopriečky, vďaka ktorej mu nebude vo vrecku nič zavadzať. Musí však počítať so zhoršenou čitateľnosťou na priamom slnku vrátane toho, že čierna nevyzerá ako čierna. Keď je zobrazená, tak je zakaždým aj podsvietená.

Nokia 3.1
Nokia 3.1 (FOTO Marek Urban)

Fotoaparáty

To, čo som povedal o dizajne, platí aj o foto výbave. Nokia 3.1 aj Nokia 5.1 dostala vzhľadom ku svojej cenovej kategórii celkom obstojný hardvér, vďaka ktorému vie ich používateľ vyhotoviť nadštandardne kvalitné zábery.

[the_ad id=”16606″]

Je pritom úplne jedno či použije zadný alebo predný fotoaparát. Ani jednému z nich neprekáža prostredie so zhoršenými svetelnými podmienkami a oba dokážu zachytiť celkom obstojné množstvo detailov. Pri hlavnom fotoaparáte stojí za pochvalu najmä rýchle a dobre fungujúce automatické ostrenie. Pri selfie by som zase vyzdvihol predovšetkým nízky šum vrátane podpory pre režim HDR. A to pri oboch testovaných kúskoch.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?
Nokia 5.1
Nokia 5.1 (FOTO Marek Urban)

Ten, komu záleží na tejto oblasti výbavy, nezostane sklamaný. Samozrejme, netreba od low-end a slabšieho mid-range modelu očakávať výkon vlajkových lodí, no za tie peniaze to rozhodne stojí. Veď sa presvedčte na vlastné oči.

Galéria Nokia 3.1

Galéria Nokia 5.1

Výkon a systém

Jeden aj druhý smartfón poháňa čipset od ázijského výrobcu, spoločnosti MediaTek. V Nokii 5.1 tiká Helio P18, na ktorom si zahráte aj battle royale hit PUBG Mobile. Musíte sa však uskromniť vo vašich nárokoch na grafiku, pretože tá v tomto prípade za veľa nestojí. Rovnako musíte počítať aj s trošku nižším fps, prítomný grafický procesor Mali-T860MP2 jednoducho vyššie detaily spracovať nestíha. Neodporúčam ho teda nikomu, kto patrí medzi takzvaných náruživých hráčov. Môže prísť o nervy.

PUBG Mobile na Nokii 5.1
PUBG Mobile na Nokii 5.1

Výkon v cenovo dostupnejšej Nokii 3.1 zabezpečuje ešte slabší čipset ako vyššie spomínaný Helio P18. Preto som PUBG Mobile ani neskúšal inštalovať. Bolo by to jedno veľké utrpenie.

Veľkou výhodou tu je, že oba smartfóny disponujú čistým operačným systémom Android vo verzii 8 Oreo. Nie, nie je to tá najnovšia, no aj tak jej vôbec nič nechýba. Používateľ sa môže tešiť na moderný Material dizajn v minimalistickom kabáte, bleskové reakcie, plynulé animácie, intuitívne ovládanie, vysokú bezpečnosť, prvotriednu energetickú efektivitu a aktualizácie bez akéhokoľvek oneskorenia. Ak si potrpíte na poriadnom softvéri, tieto Nokie vás zaručene nadchnú. Okrem toho, Nokia potvrdila, že všetky telefóny z jej portfólia, vrátane modelov 3.1 a 5.1 dostanú aktualizáciu na najnovší Android 9 Pie.

Výdrž batérie

Batéria má v oboch prípadoch takmer 3 000 mAh kapacitu. Nejde teda o nič špeciálne, ale len o obyčajný priemer. Ak ju však skombinujete s energeticky efektívnym hardvérom vrátane operačného systému s AI kapacitami, tak dokáže vydržať nadpriemerne dlho. Jedna aj druhá Nokia zvládne fungovať jeden poriadne náročný deň.

Používateľ sa ale musí rozlúčiť s rýchlym alebo bezdrôtovým nabíjaním. Z dôvodu škrtania nákladov nie je nič také k dispozícii. Ak by výrobca nešetril, nedokázal aby sa dostať na tak nízke sumy.

Záver

Nokia 3.1 a Nokia 5.1 sú vyrobené pre ľudí, ktorí nechcú nechať za telefón viac ako dve stovky. Ide o dva veľmi kvalitne prevedené smartfóny s obstojnými fotoaparátmi a nedotknutým operačným systémom Android, ktorý sa nemá za čo hanbiť.

Nokia 3.1 a Nokia 5.1
Nokia 3.1 a Nokia 5.1 (FOTO Marek Urban)

Najväčším nedostatkom oboch modelov je slabý výkon, predovšetkým ten grafický a absencia rýchleho nabíjania. Ak vám však niečo také neprekáža, nebudete mať na čo nadávať. Ideálne voľby pre každého, kto od svojho mobilného telefónu neočakáva príliš veľa. Stačí si už len vybrať tú správnu uhlopriečku, výkon a konštrukciu. Všetko ostatné je viac-menej rovnaké.