Akcie Apple opäť stúpajú: Analytici a finančníci sa už nevedia dočkať nových iPhonov

Akcie Apple poriadne porástli. Analytici a finančníci očakávajú nové produkty.

0
Apple
Šéf Apple Tim Cook (pri inej úsmevnej príležitosti) FOTO: Business Insider

Apple zažíva jedno z najplodnejších období svojej existencie. Len minulý mesiac, 2. augusta, sa firme ako vôbec prvej na svete podarilo vďaka čoraz vyššej cene za jednu akciu preraziť hranicu hodnoty spoločnosti – 1 bilión dolárov.

Mnohí si mysleli, že keď sa to Apple podarí, jeho akcie tam zastavia a ďalej už rásť nebudú. To sa však nestalo. Akcie porástli ešte o ďalších 10 %, vďaka čomu má teraz Apple hodnotu až 1,1 bilióna dolárov. Cena za jednu akciu sa tak v piatok poobede, v posledný augustový deň obchodovania zastavila na 228,87 dolára. Veľmi slušné.

Akcie Apple opäť rástli

Mnohí finančníci akcie nakupujú hlavne kvôli tomu, že 12. augusta má americký gigant predstaviť svoje nové zariadenia. Z historických údajov vieme, že cena akcií pred predstavením rastie, po predstavení zas môže o niečo klesnúť. Ide tak o rýchly a relatívne jednoduchý spôsob ako zarobiť.

Inak sa na to pozerá napríklad známy investor Warren Buffet, ktorý je známy tým, že do produktov, resp. spoločností investuje z dlhodobého hľadiska. Berkshire Hathaway, spoločnosť pána Buffeta, ku koncu júna vlastnila 246,5 milióna akcií, ktorých cena je dnes cez 56 miliárd dolárov. Svojich akcií sa pritom nezbavil ani vtedy, keď analytici nesprávne opísali iPhone X za mŕtve zariadenie. Neskôr sa ukázalo, že ide o najlepšie sa predávajúci model.