Po Afrike budú lietať geneticky upravené komáre. Ich cieľom je zabrániť prenášaniu malárie

Malária sa šíri tak, že parazity nakazia komáre a tento hmyz potom prenáša chorobu na ľudí. Vedci sa rozhodli klin klinom vybíjať. Vytvorili geneticky upravené komáre, ktoré na rozdiel od tých bežných s parazitmi zabojujú.

Malária sa šíri tak, že parazity nakazia komáre a tento hmyz potom prenáša chorobu na ľudí. V roku 2016 na maláriu umrelo až 445 000 ľudí a väčšina z nich boli dokonca deti. Vedci sa preto rozhodli klin klinom vybíjať. Vytvorili geneticky upravené komáre, ktoré na rozdiel od tých bežných s parazitmi zabojujú.

Vypustenie geneticky upraveného druhu do africkej divočiny budeme pozorovať prvýkrát. Afričanov vedci na toto biotechnické zahrávanie sa s prírodou pripravia najskôr vypustením sterilných komárov, ktoré nie sú určené pre eradikáciu malárie. Vedecká komunita verí, že si týmto získa priazeň a dôveru miestnych ľudí. Na vypustenie takýchto komárov už dostali aj súhlas.

Dúfajú, že neskôr budú môcť do prírody vypustiť aj riadne geneticky modifikované komáre. Tie budú prenášať mutácie, ktoré zmenšujú populáciu na ich potomkov, nie však na ľudí. Ak sa teda Afrika zbaví alebo sa jej podarí zmenšiť počet bežných druhov komárov, ktoré maláriu prenášajú na ľudí, zníži sa aj úmrtnosť na túto chorobu.

TIP REDAKCIE
Odborníci: Demencia hrozí už po 40-tke. Odhaliť ju dokážete jednoducho

Risk, ktorý stojí za to

Do prírody ešte nikto nikdy nevypustil živočíchy s upravenými génmi a existuje na to rozumný dôvod. Je to totiž veľmi riskantné. Ak sa počas projektu niečo nepodarí a vedcov, prírodu a aj obyvateľov prekvapia nečakané dôsledky, príjemné to istotne nebude. Takýmito dôsledkami by mohlo byť dokonca aj vymretie všetkého hmyzu. Ak raz teda geneticky upravené živočíchy vypustíme, nie je cesty späť. Vzhľadom na počet úmrtí, by však tento risk mohol skutočne stáť za to.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať