Najvyšší švédsky vrch, ktorý je zároveň ľadovcom na južnom vrchu hory Kebnekaise, sa v dôsledku rekordne vysokých teplôt začal roztápať. Stačilo to na to, aby stratil status najvyššieho vrchu Švédska.

Ešte nikdy som na južnom vrchu nevidel tak veľa roztopeného snehu ako toto leto,“ povedal Gunhild Rosqvist, profesor geografie na štokholmskej univezite.

Rosqvist strávil meraním výšky hory, hĺbky pokrývky a iných údajov niekoľko rokov. Je totiž šéfom výskumnej stanice Tarfala, ktorá leží pod úpätím hory. Hora Kebnekaise je mimoriadne populárna turistická destinácia. Pozostáva z dvoch štítov, severného a južného. Ten severný ľadovec nepokrýva, južný naopak áno. Doteraz bol vždy najvyšším štítom práve ten južný.

Švédi musia prepísať učebnice

Profesor Rosqvist meraním zistil, že južný vrch od 2. do 31. júla stratil približne štyri metre snehu, čo sa doteraz ešte nestalo. Hora tak stráca 14 centimetrov snehu denne. Švédsko momentálne pohlcujú najvyššie teploty, čo za severným polárnym kruhom spustilo vlnu požiarov.

Deje sa to príliš rýchlo. Výsledkom tohtoročného leta bude rekordná strata snehu a ľadu na horách,“ poznamenal Rosqvist.

Južný vrch pri najaktuálnejších meraniach meral len 2 097 metrov. Je tak už len o 20 centimetrov vyšší ako severný vrch. „Južný vrch bude nižší než ten severný už 1. augusta,“ predpovedal minulý týždeň Rosqvist.

TIP REDAKCIE
Smartfóny a zima: Ako ich používať v chladnom období?

Minulý rok bol v tomto období výškový rozdiel oboch vrchov približne dva metre. Ľadovec sa podľa informácií zo štokholmskej univerzity, ktorá ho pozoruje od roku 1880, posledných 20 rokov roztápa rýchlosťou 1 meter ročne.