Slnečné okuliare G1

Vyskúšal som slnečné okuliare s Bluetooth slúchadlami, ktoré nie sú vidieť!

Vyskúšali sme parádne slnečné okuliare s modernou audio technológiou. Aké teda sú a kde sa vôbec dajú zaobstarať?

Podobne ako výrobcovia smartfónov, aj výrobcovia iných typov elektroniky hľadajú spôsob, ako by vedeli nahradiť tradične fungujúce slúchadlá za modernejšiu, diskrétnejšiu a hlavne praktickejšiu alternatívu. Jedným z viacerých výsledkov ich snahy sú aj tieto netradičné bluetooth okuliare, ktoré sú vybavené veľmi zaujímavou audio technológiou.

Po prvom pohľade možno pripomínajú tradičný kúsok, no ak nazrieš do ich útrob, veľmi rýchlo zistíš, že ani zďaleka nie sú tým, čím vyzerajú byť. Nepatria totiž medzi tuctové slnečné okuliare.

Výrobca obohatil ich štýlovo vyzerajúcu plastovú konštrukciu s matným povrchom o polarizované sklíčka s filtrom UV400 a aj o diskrétnu elektroniku. Tú tvorí batéria, dotyková plocha a slúchadlá, ktoré nie sú počas používania vôbec vidieť.

Slnečné okuliare
Slnečné okuliare G1 (FOTO Marek Urban)

Čo sa teda skrýva za touto mágiou? Audio technológia Bone Conduction, ktorá prenáša reprodukovaný zvuk cez kosti až do našej hlavy, čiže ho počujeme, aj keď v ušiach fyzicky nič nemáme.

Používateľ vďaka tomu nestratí kontakt s bezprostredným okolím a zároveň môže počúvať hudbu z prepojeného smartfónu bez rušenia iných ľudí. Nejde o kvalitu na úrovni špičkových tradičných slúchadiel, no na behanie alebo telefonovanie to bohato stačí.

Slnečné okuliare G1
Slnečné okuliare G1 (FOTO Marek Urban)

Netradičné slúchadla sú umiestnené z vnútornej strany ľavej aj pravej časti konštrukcie a vyzerajú ako mierne vyčnievajúci kruh. Nemajú však ani jeden výrez. Nepotrebujú ich preto, lebo zvuk neprenášajú cez vzduch, ale prostredníctvom vibrácií. Keď si okuliare nasadíte, v tej chvíli sa ocitnú priamo nad vašimi ušami, aby tak mohli plniť svoju úlohu.

Prítomné sú tu však i výrezy. Nájdete ich hneď vedľa na spodnej ploche takzvanej postranice konštrukcie a vychádza z nich diskrétny, tlmený zvuk, ktorý neznie ako z reproduktoru, ale skôr ako zo štupľov. Pri vyššej úrovni hlasitosti môže byť ale používateľa v tichšom prostredí trošku počuť.

Bluetooth a touchpad

Bezdrôtovú konektivitu medzi okuliarmi G1 a smartfónom zabezpečuje Bluetooth vo verzii 4.0 s funkčným dosahom do 10 metrov. Samotné párovanie trvá pár sekúnd. Stačí len podržať jedno z prítomných hardvérových tlačidiel, aktivovať bezdrôtové spojenie a od tej chvíle je všetko pripravené do ostrej akcie.

Slnečné okuliare G1
Slnečné okuliare G1 (FOTO Marek Urban)

Na prepínanie skladieb nie je stavaný iba bezdrôtovo prepojený smartfón, ale aj samotná konštrukcia. Keďže sa na jej povrchu nachádza takzvaný touchpad (malá dotyková plocha), slnečné okuliare dokážu po priložení končeku prsta a jemnom pohybe do niektorej zo strán reagovať na naše dotykové príkazy. A na to isté slúžia aj spomínané hardvérové tlačidlá. Tie sú síce iba dve, no majú viacero funkcií. Okrem párovania umožňujú i regulovať hlasitosť.

8-hodinová výdrž

Batéria v okuliaroch vydrží zhruba 8 hodín neustáleho používania, čo vám bude úplne bohato stačiť i na jeden náročný deň. Tým však nie je myslené iba počúvanie hudby, ale aj telefonovanie. V jednom i v druhom prípade zostáva výdrž na tej istej úrovni. Nabíjanie prebieha prostredníctvom zaužívaného microUSB portu a celý proces trvá zhruba 2 hodinky. Kompatibilný kábel nájdeš v balení.

Záver

Tieto netradičné slnečné okuliare so sebou prinášajú dve celkom slušné výhody. Tou prvou je, že používateľovi odbremenia ruky, pretože keď si ich dá na hlavu, smartfón nemusí počas telefonátu držať pri uchu. A niečo také ocení predovšetkým za volantom automobilu. Slúžia teda aj ako šikovné handsfree.

Pri počúvaní hudby má používateľ zase kontakt s okolím, takže sa nestane, že by mu niečo počas behu alebo jazdy na bicykli náhodou ušlo. Skladby je navyše možné prepínať bez toho, aby ste musel vyťahovať telefón z vrecka alebo z batohu, čo platí aj o prijímaní prichádzajúcich hovorov.

Slnečné okuliare G1
Slnečné okuliare G1 (FOTO Marek Urban)

Za pochvalu tu stojí najmä kvalitne prevedená konštrukcia, diskrétna elektronika, celkom obstojná výdrž batérie a aj pekný dizajn, ktorý sadne snáď každému, kto si potrpí na štýlovom outfite.

Okuliare G1 nájdeš v ponuke slovenského e-shopu MP3.sk, kde je na výber z viacerých farebných kombinácií vrátane čiernej konštrukcie a červených sklíčok.

Okuliare do recenzie zapožičal obchod MP3.sk