Samsung vyvíja vlastný grafický čip, do tímu najal známeho experta v odbore

0
graficky cip

Nie je žiadnym tajomstvom, že Samsung potichu pracuje na vlastnom grafickom čipe pre smartfóny. Podrobnejšie informácie ale takmer neexistujú napriek tomu, že vývoj prebieha už dlhšie. 

O grafický výkon mobilných zariadení s logom Samsung sa stará čip Mali od spoločnosti ARM. Samsung má s touto spoločnosťou podpísanú dohodu o využívaní grafických jednotiek v čipsetoch Exynos.

Samsung to s vlastnou grafikou skutočne myslí vážne. Podľa čerstvých správ totižto najal osobu menom Chien-Ping Lu, ktorá má byť hlavou vývoja grafického čipu spoločnosti Samsung. Chien-Ping Lu je veteránom v odbore. Pýši sa akademickým titulom a skúsenosťami zo spoločností NVIDIA a MediaTek.

graficky cip
Chien-Ping Lu

V spoločnosti NVIDIA pracoval na čipsete nForce a MediaTeku pomáhal s vývojom vlastného grafického čipu. V tomto prípade ale nebol vývoj dotiahnutý do úspešného konca. Chien-Ping Lu je okrem toho autorom niekoľkých patentov v tejto oblasti, ktoré sa kórejskému Samsungu môžu hodiť.

Podľa neoficiálnych informácií bude mať grafický čip inovatívne prevedenie, vďaka ktorému bude schopný spracovať veľký objem dát a poskytne nevídane vysoký výkon. Údajné simulácie mali dokonca preukázať vyšší ako expertmi očakávaný výkon. Grafická jednotka má tiež byť úzko previazaná s prostriedkami umelej inteligencie a strojového učenia.

Momentálne ale nie je známe, kedy bude nová grafika pripravená pre užívateľov, resp. ktorý budúci model ju obdrží ako prvý. Už sa ale objavili nejaké špekulácie o úplne novom smartfóne pre hráčov. Šancu tiež má budúcoročný Galaxy S10.